Moto Filmy

Porsche Taycan Cross Turismo oblało test łosia

Tradycyjny Taycan wypadł zdecydowanie lepiej.

Testowany egzemplarz Porsche Taycan Cross Turismo występował w wersji Turbo S, która korzysta z elektrycznego układu napędowego dostarczającego maksymalnie 761 KM mocy oraz 1050 Nm maksymalnego momentu obrotowego przy korzystaniu z funkcji Launch Control. Dodatkowo na pokład maszyny trafił akumulator o pojemności 93,4 kWh, który pozwala przejechać do 370 km na jednym ładowaniu. Takie zestawienie pozwala niemieckiemu elektrykowi wykonać sprint 0-100 km/h w 2,9 sekundy oraz rozpędzić się maksymalnie do 250 km/h.

Hiszpańscy kierowcy już przy pierwszej próbie, kiedy nie są jeszcze obeznani z reakcji samochodu, wiedzieli, że szerokość pojazdu wynosząca aż 1970 mm z pewnością nie będzie żadnym atutem, gdyż pomimo, że szerokość pasów pachołków jest zależna od wymiarów pojazdu, to jednak odległość każdej sekcji przeszkód jest identyczna, stąd też większe samochody mają naturalnie trudniej podczas testu łosia.

Ostatecznie Porsche Taycan Cross Turismo zdołało wykonać czysty przejazd przy prędkości zaledwie 74 km/h, co nie jest powalającym wynikiem dla samochodu elektrycznego. Warto także wspomnieć, że standardowy Taycan zdołał ukończyć pozytywnie test łosia z wynikiem 78 km/h. Oba modele posiadały identycznych rozmiarów opony, choć innych marek, a sam Cross Turismo jest zaledwie o 25 kg cięższy od swojego podstawowego odpowiednika.

Kierowcy podjęli kilka prób podwyższenia uzyskanego rezultatu, jednak za każdym razem kończyły się one fiaskiem, a pojazd wpadał w lekką podsterowność, która nie pozwalała wjechać czysto w ostatnią sekcję przeszkód. Niemniej jednak niemiecki elektryk wykazał się dobrymi właściwościami jezdnymi i kierowca czuł się bezpiecznie za jego kierownicą. Samochód reagował szybko i właściwie, a sam system stabilizacji toru jazdy działał bardzo subtelnie.

2021 Porsche Taycan Turbo S

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz