Toyota nadal zastanawia się nad przyszłością hipersamochodu GR Super Sport

Czyżby japońska marka postanowiła zrezygnować z projektu?

Przygotowanie elektrycznego hipersamochodu, który mógłby trafić na publiczne drogi z pewnością nie jest łatwym zadaniem nawet dla największego koncernu. Idealnym przykładem jest Mercedes-AMG One, którego koncepcja zadebiutowała w 2017 roku i nie zapowiada się, aby jego produkcyjny odpowiednik trafił na publiczne drogi wcześniej niż przed 2022 rokiem. Podobnie sytuacja przedstawia się z Toyotą GR Super Sport, która została zaprezentowana na początku 2018 roku.

W sierpniu bieżącego roku dotarły do nas pogłoski sugerujące o uśmierceniu hipersamochodu, a magazyn Racer powołał się na bliżej nieokreślone japońskie źródła, według których prototyp spalił się po rozbiciu podczas testów prowadzonych na torze Fuji Speedway. Wszystko wskazywało na to, że japońska marka utraciła drogowy wariant modelu i pozostała im jedynie jego torowa wersja. Niedawno portal The Drive skontaktował się z marką, aby potwierdzić lub zaprzeczyć krążącym pogłoską, ale odpowiedź udzielona przez przedstawiciela Toyota Motorsports Communications, Sama Mahoneya, była raczej niejasna.

„GR Super Sport pozostaje koncepcją w tym czasie, podczas gdy Toyota bada potencjalną komercjalizację tego samochodu”.

Powyższe stwierdzenie pozostawia wiele otwartych furtek. Wszystko wskazuje na to, że Toyota GR Super Sport nie została jeszcze uśmiercona, jednak z drugiej strony nie trafiła również na linie produkcyjne. Niemniej jednak przepisy Le Mans Hypercar nie nakazują, aby samochód biorący udział w wyścigach musiał posiadać swoją drogową wersję, co również zmniejsza szanse, aby japoński hipersamochód trafił na publiczne ulice.

Z drugiej jednak strony, rzecznik Toyota Australia, Orlando Rodriguez, wyznał w 2018 roku, że potencjalna wersja produkcyjna oferowałaby podobne osiągi, co pozostałe hipersamochody, jednak podobnie sytuacja przedstawiałaby się z cennikiem. Warto także dodać, że w marcu Toyota przygotowała internetowy kwestionariusz dla potencjalnych nabywców GR Super Sport, pytając ich o to, czy m.in. posiadają 2000GT lub Lexus LFA.

Toyota GR Super Sport – Le Mans 2020

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

2 thoughts on “Toyota nadal zastanawia się nad przyszłością hipersamochodu GR Super Sport

 • 1 października 2021 at 12:10
  Permalink

  Tu nie ma się nad czym zastanawiać. Toyota się szybko rozwija i moim zdaniem powinna takie auto zrobić.

  Reply
 • 1 października 2021 at 12:51
  Permalink

  Niech biorą się za robotę a nie się zastanawiają 🙂

  Reply

Dodaj komentarz