Moto Filmy

Podziwiajcie pierwszy start latającego samochodu wyścigowego

Szykujcie się na serię wyścigów samochodów latających.

Wyścigi samochodowe są ważnym fragmentem szeroko pojętej motoryzacji, gdzie wiele marek przygotowuje pojazdy przeznaczone wyłącznie na tor. Jednak w przyszłości tor przeniesie się z asfaltu w przestworza. Zaledwie w lutym bieżącego roku firma Alauda Aeronautics przedstawiła Mk3 – bezzałogowy latający samochód wyścigowy oraz ogłosiła, że w tym roku rozpocznie się pełnowymiarowa seria wyścigów pojazdów latających z napędem elektrycznym.

Od tego czasu minęło kilka miesięcy, a australijska firma jest na dobrej drodze, aby spełnić swoją obietnicę. Marka opublikowała film, na którym możemy zobaczyć jak latająca maszyna wykonuje swój pierwszy lot. Ten nietypowy wyczyn jest krokiem milowym dla serii trzech wyścigów bezzałogowych samochodów latających Airspeeder EXA, które mają się odbyć na całym świecie jeszcze w tym roku, jednak ich dokładna lokalizacja nie jest znana.

Dokładnie, wyścigi samochodów latających jeszcze w tym roku. Jakby tego było mało, to Airspeeder EXA będzie idealnym poligonem szkoleniowym dla pierwszych wyścigów załogowych samochodów latających, gdyż tegoroczna seria wyścigów będzie obsługiwana za pomocą symulatora który naśladuje dynamikę i ergonomię środowiska kokpitu Mk3. Czasu na naukę nie jest zbyt wiele, gdyż firma zamierza wprowadzić załogowe wyścigi w życie już w przyszłym roku.

Sam Mk3 czerpie inspirację z samochodów wyścigowych z lat 50. i 60. XX wieku i jest to pojazd elektryczny przystosowany do pionowego startu i lądowania eVTOL, ważący zaledwie 130 kg, który może udźwignąć dodatkowo do 80 kg kolejnego obciążenia, co stanowi idealną podstawę dla wyścigów załogowych. Alauda Mk3 korzysta z czterech silników elektrycznych, które generują do 435 KM mocy, co pozwala mu wystrzelić do „setki” w zaledwie 2,8 sekundy oraz wznieść się na wysokość do 500 metrów.

Alauda Mk3

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz