Ceny małych samochodów z segmentu B mogą się podwoić po 2025 roku

Niedługo koszt zakupu samochodu spalinowego segmentu B przewyższy swoje elektryczne odpowiedniki.

Segment samochodów B przez bardzo długi czas cieszył się ogromną popularnością w Europie, jednak klienci coraz częściej spoglądają na wszelakiej maści SUV- y i crossovery. Jednak w niektórych krajach europejskich małe samochody nadal cieszą się sporą popularnością o czym świadczą statystyki sprzedaży, według których na starym kontynencie sprzedano 2,25 miliona tego typu modeli w 2020 roku. Jednak największym wrogiem segmentu B nie są popularne SUV-y i crossovery, lecz surowe normy emisji spalin.

Wprowadzanie coraz to surowszych norm przez Unię Europejską sprawia, że inżynierowie wszelkich marek dokładają ogromnych starań, aby jak najbardziej oczyścić silniki spalinowe. Niestety w 2025 roku zaczną obowiązywać jeszcze ostrzejsze normy Euro 7, które będą swoistym katem dla niewielkich samochodów, gdyż ich ceny mogą znacząco wzrosnąć, a nawet się podwoić.

W niedawnym wywiadzie dla portalu Autocar dyrektor generalny Renault, Luca de Meo, wyznał, że przyszłość segmentu B nie przedstawia się zbyt kolorowo. „Istnieje cena wejścia za oczyszczenie dowolnego silnika spalinowego. Potrzebujesz filtra cząstek stałych zawierającego platynę, rod i inne drogie rzeczy, bez względu na to, czy trafi on do Clio za 15 000 euro, czy do Mercedesa Klasy S za 120 000 euro. Jasne, filtr Klasy S jest nieco większy, ale jest o wiele tańszy w ujęciu procentowym, a klienta stać na jego zapłatę. Ale życie firm produkującym małe samochody staje się bardzo ciężkie ”.

Według Meo, wraz z wejściem surowych norm emisji spalin Euro 7, cena jaką przyjdzie nam zapłacić za spalinowy samochód segmentu B może się nawet podwoić. Dyrektor generalny francuskiej marki widzi tylko i wyłącznie jedno rozwiązanie – całkowitą elektryfikację tego segmentu. „Tymczasem, zgodnie z naszym doświadczeniem, koszt akumulatorów spada o około 10 procent rocznie. Małe samochody elektryczne wymagają mniejszych akumulatorów, więc są procentowo tańsze niż rodzinne pojazdy elektryczne. Wraz ze wzrostem cen małych samochodów spalinowych, ceny elektryków spadają. Zbliża się moment, w którym dwie krzywe kosztów się skrzyżują – w którym to momencie samochód elektryczny stanie się bardziej opłacalny w Europie ”.

2021 Renault 5 EV Concept

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz