Nowa Skoda Fabia doczekała się pierwszych zwiastunów

Nowa generacja Fabii pojawi się już w przyszłym miesiącu.

Grupa Volkswagena po wprowadzeniu nowej generacji dla trio swoich kultowych modeli Golfa, Octavii oraz Leona, przymierza się, aby odświeżyć ich mniejsze odpowiedniki. W przeciągu ostatniego tygodnia Seat zaprezentował facelifting dla Ibizy, natomiast Volkswagen zaledwie wczoraj pokazał odświeżone Polo. Teraz wszystkie oczy zwrócone są na Skodę, która już w maju zaprezentuje zupełnie nową generację Fabii.

Dokładnie tak, podczas gdy bratnie modele otrzymują subtelne liftingi, Skoda przymierza się do prezentacji nowej generacji modelu, którą mogliśmy zobaczyć już na licznych zdjęciach szpiegowskich. Niestety dotyczy to tylko kompaktowej wersji modelu, ponieważ jej wariant z długim dachem pojawi się dopiero w 2023 roku, a do tego czasu w ofercie nadal będzie znajdowało się poprzedniej generacji kombi.

Na niespełna miesiąc przed premierą nowej Fabii, czeska marka postanowiła opublikować kilka zwiastunów zapowiadających nadchodzący model. Co prawdą są to jedynie szkice projektowe, które prezentują wyidealizowany model pozbawiony zbędnych lusterek, klamek oraz wyposażony w ogromne obręcze. Oczywiście produkcyjny wariant modelu nie będzie tak bardzo elegancki, więc w tym wypadku bardziej powinniśmy kierować się wcześniejszymi zdjęciami szpiegowskimi.

2021 Skoda Fabia – zdjęcia szpiegowskie, styczeń 2021

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Opublikowane grafiki najszczegółowiej przybliżają nam nowe LED-owe reflektory z przodu oraz tylne światła, które są zdecydowanie szersze i zostały przeciągnięte na tylną klapę, co mogliśmy już zobaczyć przy okazji liftingu Polo. Warto również wspomnieć, że nowa Fabia zdecydowanie urośnie względem swojej poprzedniczki i osiągnie podobne rozmiary co Volkswagen Golf czwartej generacji. Oznacza to, że będzie ona mierzyła aż 4107 mm długości oraz 1780 mm szerokości, czyli będzie większa od swojej poprzedniczki odpowiednio o 111 mm i 48 mm. Oprócz tego otrzymamy zdecydowanie większy bagażnik, który pomieści teraz aż 380 litrów bagażu, a sam rozstaw osi został wydłużony o dodatkowe 100 mm dzięki czemu otrzymamy zdecydowanie więcej miejsca na nogi.

Warto również wspomnieć, że Skodzie udało się zredukować współczynnik oporu powietrza z 0,32 do 0,28, co pozwoli nieznacznie zmniejszyć zużycie paliwa. Duży wpływ na uzyskany wynik ma zastosowanie aktywnego wlotu powietrza w dolnej części zderzaka, który jest automatycznie regulowany w zależności od potrzeby pojazdu. Oprócz tego do modelu powróci 1,5-litrowy, czterocylindrowy turbodoładowany silnik generujący 150 KM mocy oraz 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który zostanie połączony z dwusprzęgłową przekładnią automatyczną.

Nowa Skoda Fabia zostanie zaprezentowana już w przyszłym miesiącu, a następnie trafi do sprzedaży w drugiej połowie bieżącego roku. Natomiast na jej praktyczniejszą wersję będziemy musieli poczekać aż do 2023 roku, a do tego czasu musimy zadowolić się obecnej generacji kombi.

2021 Skoda Fabia – zwiastuny

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz