Zbieżność a geometria kół – co warto wiedzieć?

Zbieżność i geometria kół to bardzo istotne aspekty konstrukcji pojazdu, które mają ogromny wpływ na komfort, jakość i bezpieczeństwo jazdy. Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom i wyjaśnijmy kilka mitów, które na ich temat powstały.

Zbieżność i geometria kół – kluczowe znaczenie dla jakości jazdy

Samochód to bardzo skomplikowana konstrukcja. Suma sił, które oddziałują na nas w trakcie jazdy, musi być uwzględniona przez producentów samochodów i ogumienia. To wymaga tworzenia niezwykle skrupulatnych projektów i sięgania po modele, które stanowią szczyt naszych osiągnięć w dziedzinie fizyki jazdy. Niepoprawna geometria pojazdu może dotknąć każdego – niezależnie czy korzysta on z ogumienia wysokiej klasy (jeśli interesują Cię tego typu rozwiązania, warto sprawdzić opony Dayton na SklepOpon.com), pojazdu z segmentu premium czy aucie do jazdy miejskiej.

Jeśli zawodzi geometria kół, objawiać się to będzie specyficznym zachowaniem pojazdu na trasie. Często będzie dochodzić do generowania dziwnych oporów w trakcie skręcania, sam manewr będzie odbywać się znacznie wolniej, jakby ociężale. Pojawiać się może tzw. ściąganie – to jeden z najbardziej podstawowych objawów nieprawidłowej geometrii pojazdu. Samochód będzie specyficznie sprawować się zarówno podczas skręcania, jak i jazdy prosto. Zauważa się nie tylko spadek jakości jazdy, lecz także jej ekonomii. W przypadku ustawienia nieprawidłowej geometrii opon dochodzi do znacznie szybszego zużywania się bieżnika, szczególnie na bokach. Wyższe opory toczenia będą objawiały się także większym zużyciem paliwa.

Zbieżność a geometria – różnice w pojęciach, dlaczego tak często je mylimy?

Zbieżność jest parametrem, który określa relację rozstawu kół wobec konstrukcji pojazdu. O poprawnej zbieżności mówmy wtedy, kiedy koła zbliżone są do wewnątrz w stosunku do toru jazdy. Ale tylko do pewnego stopnia. Jeśli zbieżność jest na dobrym poziomie, nie powinniśmy widzieć znaczącej różnicy pomiędzy ułożeniem ogumienia. W idealnej sytuacji zbieżność pozwala nam na prostą jazdę przed siebie, a także skuteczne skręcanie. Jeśli jest inaczej, możemy mieć do czynienia ze zbieżnością ujemną lub dodatnią.

Zbieżność ujemna 

Występuje w momencie, gdy koła układają się w literę V, czyli niejako „rozjeżdżają się” w stosunku do toru jazdy. W tej sytuacji jazda nie jest komfortowa, a zachowanie pojazdu odbiega od akceptowalnego. Zbieżność ujemną widać na pierwszy rzut oka i raczej rzadko do niej dochodzi, chyba że doszło do znaczącego uszkodzenia pojazdu. Jeśli już mamy do czynienia z tym rodzajem zbieżności, należy niezwłocznie udać się do warsztatu.

Zbieżność dodatnia 

To sytuacja odwrotna, kiedy koła skierowane są na ukos pod kątem do kierunku jazdy. Takie ułożenie również jest dalekie od perfekcji. Na pewnym etapie zaawansowania tego zjawiska jesteśmy w stanie gołym okiem ocenić, że coś jest nie tak z ustawieniem naszych kół.

Wiele osób myli zbieżność z geometrią kół. Powód takiego stanu jest dosyć prosty. Zbieżność to także geometria, jednak stanowi ona jedynie niewielki jej wycinek. Sama geometria obejmuje także wszelkie kąty związane z rozstawem kół. Mowa tu o kącie pochylenia koła, kącie wybiegu, przesunięciu koła, kącie pochylenia sworznia zwrotnicy i innych własnościach układu jezdnego. Stopień skomplikowania tego zagadnienia jest wysoki, dlatego ustawianie geometrii kół wymaga zastosowania nowoczesnego sprzętu i sięgania po wiedzę na poziomie eksperckim. Sprawdźmy, jak odbywać się może ta procedura.

Jak ustawić zbieżność i geometrię pojazdu?

Ustawianie zbieżności i geometrii jest zabiegiem, który wymaga wykonania odpowiedniego badania układu jezdnego. W jego trakcie uwzględnione muszą być wszystkie aspekty fizyki jazdy i wpływających na nią elementów – np. masa pojazdu. Do wykonania badania konieczne jest posiadanie odpowiednich skanerów, które pozwalają na przyjrzenie się konstrukcji w 3D, nie zaleca się wykonywania go w warunkach domowych.

Nasuwa się pytanie – co ile wykonywać takie badanie i ile ono kosztuje? Odpowiedź na nie nie jest prosta – na pewno należy wykonywać regularne, najlepiej coroczne (choć oczywiście realia są nieco inne) kontrole. Jeśli masz podejrzenia, że geometria pojazdu zawodzi, natychmiast udaj się do warsztatu – nie warto ryzykować swojego bezpieczeństwa. Natomiast co do ceny tej procedury – waha się ona w zależności od pojazdu, warsztatu i lokalizacji. Przeważnie jest to jednak kilkaset złotych.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz