Poznajcie nowego Mercedesa Klasy C

Każda z dostępnych jednostek napędowych doczekała się elektrycznego wsparcia.

Zaledwie kilka miesięcy temu niemiecka marka zaprezentowała nową generację swojej flagowej Klasy S, a już dziś możemy przywitać jej mniejszy odpowiednik. Nowy Mercedes Klasy C otrzymał dużo zmian, aby stać się konkurencyjny na coraz to bogatszym rynku motoryzacji i na swój debiut przybył wraz ze swoją bardziej praktyczną wersją z długim dachem oraz szeroką gamą dostępnych jednostek napędowych. Co takiego ma nam do zaoferowania nowa Klasa C?

Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że mamy do czynienia z mocniejszym faceliftingiem, a zewnętrze zmiany nie są zbyt radykalne. Nowa Klasa C otrzymała ostrzejszy projekt reflektorów, uproszczony profil boczny ze zredukowanymi przetłoczeniami, a także dwuczęściowe tylne światła, które dotychczas były zarezerwowane dla droższych modeli niemieckiej marki. Oprócz tego nowy Mercedes Klasy C otrzymał 17-calowe obręcze, które można opcjonalnie zmienić na 18- lub 19-calowe felgi.

Dopiero zajrzenie do wnętrza pojazdu oraz w jego specyfikację sprawia, że możemy z czystym sercem powiedzieć o nowej generacji modelu, a nie dodatkowym faceliftingu. Sam pojazd urósł o 65 mm długości i 10 mm szerokości, a także doczekał się nieco obniżonej linii dachu, przez co jego sylwetka wydaje się zdecydowanie bardziej smuklejsza oraz zwiększonego rozstawu osi o dodatkowe 25 mm. Wszystko to sprawiło, że pasażerowie zasiadający we wnętrzu pojazdu otrzymali zdecydowanie więcej miejsca na nogi.

Niestety zmiany w żaden sposób nie wpłynęły na przestrzeń załadunkową w kompaktowej wersji nowej Klasy C, jednak jej wariant z długim dachem może poszczycić się większą ładownością. Sam bagażnik praktyczniejszej wersji może pomieścić 490 litrów bagażu, jednak po złożeniu tylnych foteli przestrzeń załadunkowa wzrasta do 1510 litrów, co w obu przypadkach daje nam dodatkowe 30 litrów wolnego miejsca.

Nowa Klasa C dodatkowo doczekała się 12,3-calowego zestawu wskaźników oraz 11,9-calowego wyświetlacza systemu informacyjno-rozrywkowego MBUX drugiej generacji. Jednak wersja europejska otrzyma w standardzie nieco mniejszy pakiet złożony z 10,25-calowego zestawu wskaźników oraz 9,5-calowego wyświetlacza centralnego.

Najciekawiej przedstawia się gama dostępnych jednostek napędowych, która składa się z kilku pozycji, w czym każdy z motorów doczekał się elektrycznego wsparcia oraz został połączony z dziewięciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Cennik silników benzynowych będzie otwierał bazowy C180 z 1,5-litrową jednostką napędową, która generuje 170 KM mocy oraz 250 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a cała moc kierowana jest na tylne koła bez możliwości zakupienia pełnoprawnego napędu 4Matic. Warto również wspomnieć, że każdy z dostępnych silników posiada dodatkowo zintegrowany rozrusznik-generator ISG, który tymczasowo zapewnia dodatkowe 20 KM mocy oraz 200 Nm momentu obrotowego. Takie zestawienie pozwala mu wystrzelić do „setki” w 8,6 sekundy oraz rozpędzić się maksymalnie do 231 km/h.

Wyższą pozycję w łańcuchu spalinowym zajmie C200 z 1,5-litowym motorem zapewniającym 204 KM mocy oraz 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego, który również wspierany jest wcześniej wspomnianym ISG. W tym przypadku możemy zdecydować się na standardowy wariant z napędem na tylne koła, który pozwala wykonać sprint 0-100 km/h w 7,3 sekundy dla sedana oraz 7,5 sekundy dla kombi. Dostępny jest również wariant z napędem na wszystkie koła, który niezależnie od nadwozia rozpędza się do „setki” w 7,1 sekundy. Dodatkowo każdy z wariantów oferuje inną prędkość maksymalną, która wynosi odpowiednio 241 km/h dla modeli z napędem na wszystkie koła, 246 km/h dla tylnonapędowego sedana oraz 240 km/h dla tylnonapędowego kombi.

Na samym szczycie benzynowej rodziny znajdziemy wariant C300 z 2-litrowym, turbodoładowanym silnikiem, który oferuje 258 KM mocy oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co w połączeniu z ISG pozwala wykonać sprint 0-100 km/h w zaledwie 5,9 sekundy oraz rozpędzić się maksymalnie do 209 km/h niezależnie od wybranego napędu.

Dla swoich europejskich klientów Mercedes przygotował również kilka wersji 2-litrowych silników wysokoprężnych, które trafiły do wariantów C200d, C220d, C220d 4MATIC i C300d. Zapewniają one odpowiednio 163 KM i 380 Nm w najsłabszej odmianie, 200 KM i 400 Nm w C220d, a na samym szczycie znajduje się C300d z 265 KM mocy i 550 Nm momentu obrotowego. Najmocniejszy wariant pozwala wystrzelić do „setki” w 5,7 sekundy dla sedana oraz 5,8 sekundy dla kombi, a jego prędkość maksymalna została ograniczona do 250 km/h.

Oczywiście w gamie dostępnych jednostek napędowych nie mogło zabrakną hybrydy typu plug-in złożonej z 2-litrowego silnika benzynowego oraz elektrycznego motoru, które zapewniają łącznie 313 KM mocy oraz 550 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Na pokład hybrydy trafił akumulator o pojemności 25,4 kWh, co pozwala przejechać maksymalnie 100 km na samym prądzie według norm WLTP. Co więcej jest to jedyny wariant, który otrzymał pneumatyczne zawieszenie, które w dodatku trafiło na listę jego standardowego wyposażenia.

Oprócz tego nowy Mercedes Klasy C otrzymał tylną oś skrętną, co pozwoliło zmniejszyć jego promień skrętu, a sam kąt skrętu jest czterokrotnie mniejszy niż w bardziej wyrafinowanej konfiguracji zainstalowanej w Klasie S. Zastosowanie obu skrętnych osi oznacza, że przy prędkości do 60 km/h tylne koła skręcają w kierunku przeciwnym do skrętu przednich kół w celu uzyskania lepszej skrętności, zaś przy wyższych prędkościach obie osie skręcają się w tym samym kierunku.

Dodatkowo Mercedes Klasy C otrzymał od flagowej Klasy S system Digital Light, który wyświetla przed kierowcą wytyczne i symbole ostrzegawcze oferując jednocześnie doskonałe, nieoślepiające oświetlenie, dzieląc światło za pomocą potężnego pakietu 1,3 miliona mikro-lusterek.

Książki zamówień dla nowego Mercedesa Klasy C będą otwarte już od końca marca bieżącego roku, zaś pierwsze dostawy do dealerów rozpoczną się już latem.

2022 Mercedes Klasy C Sedan

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

2022 Mercedes Klasy C Kombi

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz