Grill nowego BMW iNext będzie „okiem” elektrycznego SUV-a

Na zbędnej atrapie chłodnicy znajdzie się kamera, radary, czy też czujniki niezbędne do zapewnienia półautonomicznej jazdy 3 poziomu.

Na zbędnej atrapie chłodnicy znajdzie się kamera, radary, czy też czujniki niezbędne do zapewnienia półautonomicznej jazdy 3 poziomu.

BMW iNext trafi na linie produkcyjne w przyszłym roku, lecz nie przeszkadza to marce, aby dawkować nam kolejne informacje dotyczące nadchodzącego modelu. Na początku roku dowiedzieliśmy się, że pojazd otrzyma automatycznie przyciemniane szyby, a niedawno poznaliśmy funkcję, jaką będzie pełniła zbędna w samochodzie elektrycznym atrapa chłodnicy.

BMW iNext będzie zapewne jednym z najnowocześniejszych projektów bawarskiej marki, który naszpikowany będzie wszelkimi technologiami w czym jedną z nich jest półautonomiczna jazda 3 poziomu. Koncern oficjalnie zaprezentował nową kratkę grilla, która nie będzie służyła do dostarczanie powietrza jednostce napędowej, lecz można ją określić jako „oko” SUV-a.

Na poprzednich zdjęciach szpiegowskich była ona dokładnie ukryta i dopiero wraz z jej prezentacją mogliśmy poznać tajemnicę nowego grilla. Na opublikowanych przez markę fotografiach z procesu produkcyjnego możemy zobaczyć, że przypomina ona konwencjonalne atrapy chłodnicy, które dodatkowo zostały ozdobione diamentowym wzorem, dopiero przy bliższej obserwacji zdamy sobie sprawę, że jest ona zamknięta. Kratka pozwoli na integrację kamery, radaru i innych czujników potrzebnych do półautonomicznego systemu jazdy. Należy jednak pamiętać, że technologia poziomu 3 nadal wymaga od kierowcy trzymania rąk na kierownicy w razie niebezpieczeństwa na drodze.

Warto również dodać, że półautonomiczna jazda to nie jedyny ciekawy aspekt elektrycznego SUV-a. Według zapowiedzi marki, zaoferuje nam aż 600 km maksymalnego zasięgu na jednym ładowaniu według norm WLTP. Dodatkowo powinniśmy spodziewać się, że model zaoferuje nam wiele wersji napędowych z których część nastawiona będzie na wydajność, a druga na osiągi. Otrzymamy również wcześniej wspomniane automatycznie przyciemniane szyby, które pozwolą nam lepiej kontrolować temperaturę pojazdu oraz zwiększyć prywatność kierowcy i pasażerów.

BMW iNext trafi na linie produkcyjne do fabryki Dingolfing w Niemczech w przyszłym roku, ale data premiery nie została jeszcze ogłoszona, lecz zapewne dzielą nas od niej zaledwie miesiące. Dodatkowo BMW zapowiedziało, że fabryka produkująca kratki będzie wytwarzała również inne „zaawansowane technologicznie” komponenty do SUV-a, w tym części kokpitu, elektryczny układ napędowy i elementy konstrukcyjne.

BMW iNext – prezentacja atrapy chłodnicy

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

2021 BMW iNext – zdjęcia szpiegowskie, listopad 2019

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: BMW via Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz