Jak wybrać smar do łożyska?

Szacuje się, że niemal połowa uszkodzeń łożysk tocznych spowodowana jest źle dobranym środkiem smarnym lub jego nieprawidłową aplikacją.

Szacuje się, że niemal połowa uszkodzeń łożysk tocznych spowodowana jest źle dobranym środkiem smarnym lub jego nieprawidłową aplikacją.

Wpływ smaru na trwałość łożyska

O tym, że łożyska należy regularnie i odpowiednio smarować wie pewnie każdy. Regularne smarowanie polepsza stan łożyska i wydłuża czas jego przydatności. Dodatkowo, prawidłowo dobrany smar chroni elementy przed korozją i wnikaniem zanieczyszczeń. Ponadto zwiększa poślizg jednocześnie minimalizując siłę tarcie, co także ma wpływ na wydłużenie eksploatacji łożyska.

Z drugiej strony źle dobrany smar podnosi temperaturę pracy łożysk, co osłabia ich trwałość. W sytuacji złego doboru smaru, elementy toczne oraz bieżnie pierścieni są narażone na uszkodzenia i szybko się ścierają. W konsekwencji powstaje luz w łożysku i większe drgania. Konstrukcja urządzenia ulega odkształceniom i pracuje pod większym obciążeniem. Wszystko to osłabia żywotność łożyska i całego układu.

Jaki środek smarny? Smary plastyczne i oleje

Do smarowania łożysk można zastosować gęsty smar plastyczny lub olej. Skład smaru plastycznego to olej bazowy zagęszczony mydłami metali. Takim zagęstnikiem może być na przykład mydło sodowe, glinowe, litowe, wapniowe lub z dodatkiem sulfonianu wapnia. Smary plastyczne aplikuje się głównie na łożyska toczne. Środki te można jeszcze podzielić na trzy grupy ze względu na gęstość – rzadkie, średnie i gęste. Na przykład smary o rzadkiej konsystencji można przetłaczać przez przewody. Z kolei smary gęste i twarde przeznaczone są głównie do dużych łożysk narażonych na drgania. Te łożyska znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle ciężkim. Instaluje się je w konstrukcjach dźwigów, obrabiarek i maszyn wydobywczych.

Alternatywą dla smarów są oleje mineralne do łożysk. Oleje to czyste substancje smarujące o dużej lepkości, pozbawione pierwiastków jak azot czy tlen. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, iż nawet w warunkach wysokich temperatur zachowują odpowiednią konsystencję. Aby zapewnić idealne warunki pracy, dobierając olej do łożyska, trzeba sprawdzić jego poziom pienienia oraz kontrolować skłonność do generowania osadów.

Czym się kierować wybierając smar do łożyska?

Najważniejszymi parametrami, które należy rozważyć przed wyborem smarów, są obciążenie łożysk, ich wielkość oraz prędkość ich obrotu. Im mniejsze łożysko, tym smar powinien być mniej lepki. Chodzi o to, aby tarcie nie zakłócało szybkiego tempa pracy. Z kolei w dużych łożyskach prędkość obrotowa jest niższa, wiec smar powinien być gęsty, co da lepszą nośność. Pod uwagę warto też wziąć poziom drgań, których wysoka wartość może przyczyniać się do niszczenia struktury smaru.

Wybierając smar do łożyska trzeba też mieć na uwadze temperaturę pracy tego elementu. Łożyska pracujące w warunkach wysokiej temperatury należy smarować substancjami odpornymi na utlenianie, które zachowają swoją konsystencję niezależnie od otoczenia. Z kolei w sytuacji, kiedy wokół łożyska jest duża wilgotność, najlepiej zaaplikować smar wapniowy lub litowy. Ponadto trzeba też uważać, aby nie dopuścić do wyciekania smaru z wnętrza łożyska.

Ogromny wybór łożysk i smarów znajdą Państwo w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz