Samochody elektryczne

Volkswagen rozbudowuje fabrykę w Emden

W tym niemieckim zakładzie produkcyjnym będzie składany nowy Volkswagen ID.4.

W tym niemieckim zakładzie produkcyjnym będzie składany nowy Volkswagen ID.4.

W poprzednich latach fabryka w Emden dostarczała marce samochody średniej klasy pokroju Passata czy Arteona. Teraz Volkswagen poddał ją restrukturyzacji i rozbudowie, których celem jest dostosowanie zakładu do produkcji samochodów elektrycznych. To właśnie tam będzie powstawał nowy elektryczny SUV ID.4.

Według planów niemieckiej marki, pierwsze samochody zeroemisyjne zjadą z linii produkcyjnych w 2022 roku i jednym z nich będzie właśnie Volkswagen ID.4. Z czasem mają dołączyć do niego inne modele posiadające elektryczne serce. Koncern z Wolfsburgu zapowiedział również, że „na okres przejściowy kilku lat” będzie tam nadal produkowany Passat, Arteon oraz Arteon Shooting Brake. Zapewne ich produkcja w Dolnej Saksonii skończy się wraz z nadejściem nowej generacji modeli, które będą składane w Bratysławie na Słowacji.

Według założeń, zakład w Emden w końcowej fazie rozwoju będzie mógł produkować do 300 000 samochodów elektrycznych w ciągu roku. Aby osiągnąć taki pułap produkcyjny, marka powiększy teren zakładu o dodatkową halę o o powierzchni prawie 50 000 metrów kwadratowych przeznaczoną wyłącznie dla pojazdów elektrycznych. Dodatkowo zarówno blachownia jak i tłocznia zostaną powiększone o kolejne 23 000 metrów kwadratowych.

Zmian doczeka się również lakiernia, która zostanie zmodernizowana i również otrzyma dodatkowe skrzydło o powierzchni 6000 metrów kwadratowych, które zostanie ochrzczone „dwukolorową halą”. Będzie ona przeznaczona do malowania dachów pojazdów na czarno, co jest znakiem rozpoznawczym całej rodziny ID. Dodatkowo zakład zostanie również wzbogacony o nowy regał wysokiego składowania i zautomatyzowany magazyn małych części, a wszystkie te budynki mają zostać ukończone do końca 2021 roku.

„Podsumowując, firma zainwestuje około 1 miliarda euro w transformację fabryki. Emden stanie się kamieniem węgielnym naszej strategii elektrycznej”, powiedział Ralf Brandstätter, CEO marki. Taka ekspansja fabryki w Emden związana jest z przyszłościowym planem Volkswagena, który zakłada, że do 2025 roku marka wprowadzi do oferty aż 20 całkowicie elektrycznych modeli. Z takim zapleczem technicznym i modelowym koncern z Wolfsburgu może powalczyć o tytuł lidera e-mobilności.

2020 Volkswagen ID.4

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Carscoops

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz