Samochody elektryczne

Oficjalnie zadebiutowało nowe BMW iX3

Elektryczny SUV zaoferuje nam 285 KM mocy i 400 Nm oraz do 460 km zasięgu.

Elektryczny SUV zaoferuje nam 285 KM mocy i 400 Nm oraz do 460 km zasięgu.

BMW z dużą starannością podchodzi do realizacji swojego planu elektryfikacji gamy modeli. Bawarska marka wreszcie zaprezentowała nam swojego elektrycznego SUV-a, który został przedstawiony jako model koncepcyjny w kwietniu 2018 roku. Zobaczmy, co zaoferuje nam nowe BMW iX3.

Elektryczny SUV otrzymał zamkniętą kratkę grilla o nietypowym wzorze oraz zmodyfikowany przedni zderzak ze skromnymi, pionowymi wlotami powietrza, które wyglądają dość marnie przy ogromnych, przednich nerkach. Model został również osadzony na aerodynamicznych obręczach, a na jego przednich błotnikach znalazło się logo marki. Zmiany zaszły również w tylnej części pojazdu, zderzak otrzymał nieznacznie zmieniony wygląd, a zbędny otwór na końcówki układu wydechowego zastąpiły dwa małe dyfuzory. Wszystkie te zmiany pozwoliły osiągnąć niezwykły, jak dla pojazdu o takich gabarytach, współczynnik oporu powietrza na poziomie 0,29. Warto również dodać, że chociaż elektryczny model został oparty na X3, to jest on od niego o 7,5 cm niższy.

We wnętrzu elektrycznego SUV-a spoczął pojedynczy silnik elektryczny napędzający tylną oś, który wytwarza 285 KM mocy oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, co pozwala wykonać sprint 0-96 km/h w 6,8 sekundy. Niestety, jak na ten moment marka nie zapowiedziała wariantu xDrive z dwoma motorami elektrycznymi i napędem na wszystkie koła.

Polecany film z naszego kanału

Bawarska marka podkreśla również, że iX3 posiada identyczne przyśpieszenie, co jej spalinowy odpowiednik X3 30i, lecz jej prędkość maksymalna została ograniczona do 180 km/h w celu zapewnienia większego zasięgu. Na pokład maszyny trafił również akumulator o mocy 80 kWh z użytkową pojemnością na poziomie 74 kWh, który pozwala przejechać na jednym ładowaniu do 460 km według WLTP. Warto również dodać, że podczas korzystania z ładowarki o mocy 150 kW będziemy mogli naładować baterię do 80 procent w zaledwie 34 minuty, natomiast ładowanie pojazdu przez zaledwie 10 minut pozwoli nam przejechać do 100 km.

BMW iX3 trafi na linie montażowe pod koniec bieżącego roku i będzie produkowany w Shenyang w Chinach przez spółkę BMW Brilliance Automotive.

2020 BMW iX3

Źródło: BMW via Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz