Rodzaje i rola pasków klinowych

Obecnie niemal każda gałąź przemysłu wykorzystuje na szeroką skalą pasy napędowe. Najbardziej znanym ich rodzajem są oczywiście pasy klinowe, stosowane np. w motoryzacji i w przemyśle maszynowym. Dowiedz się więc, jak są zbudowane i jaka jest ich rola.

Obecnie niemal każda gałąź przemysłu wykorzystuje na szeroką skalą pasy napędowe. Najbardziej znanym ich rodzajem są oczywiście pasy klinowe, stosowane np. w motoryzacji i w przemyśle maszynowym. Dowiedz się więc, jak są zbudowane i jaka jest ich rola.

Do czego służą paski klinowe?

Pasy napędowe to elementy stosowane w przekładniach pasowych silników. Najpopularniejszym ich typem są paski klinowe. Odpowiadają one za przenoszenie napędu z koła pasowego urządzenia zasilającego na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Między pasem a kołem pasowym powstaje tarcie, które umożliwia przeniesienie momentu obrotowego. W taki sposób ma miejsce wsunięcie pasa w koło pasowe. Jednocześnie straty energii, które następują w rezultacie uślizgiem koła, są minimalne, więc moment obrotowy może zostać przeniesiony.

Warstwowa budowa

Pasy klinowe mają zawsze przekrój trapezu. Ich budowa jest warstwowa, a konstrukcja bardzo rozciągliwa i jednocześnie bardzo wytrzymała. Każdy pas klinowy składa się z trzech warstw:

  • Warstwa nośna – to najbardziej schowana warstwa, która ma za zadanie przenoszenie siły rozciągającej. Wykonana jest z poliamidowych lub stalowych linek, tworzących wzmocnienie pasa.
  • Warstwa trąca – wykonana z gumy lub kauczuku. Jej zadaniem jest zmniejszenie poślizgu na kole pasowym
  • Warstwa kryjąca – okala pas i chroni go przed uszkodzeniem i obniżeniem trwałości. Wykonana z połączenia gumy i tkaniny.

Kryteriów, według których można podzielić pasy klinowe, jest kilka. Najbardziej rozpowszechnionym jest jednak podział na pasy klinowe uzębione i klasyczne (bez zębów). Te zaś dzielą się dalej np. na wąskoprofilowe, szerokoprofilowe czy pasy zespolone, w których kilka pasów tworzy jeden zespół. Teraz omówmy ten najprostszy podział.

Podział pasków klinowych: klasyczne i uzębione

Paski uzębione wykorzystuje się do pracy przy dużym obciążeniu i z dużymi prędkościami obrotowymi. Posiadają uzębienie wewnętrzne i zewnętrzne, które zwiększa elastyczność na ich powierzchniach bocznych. Ponadto zmniejszają tarcie wewnętrzne, które występuje w warstwie ściskanej. Uzębienie w rezultacie podnosi odporność materiału, a pasy uzębione mogą przenosić większe obciążenia. Ten rodzaj pasów klinowych szeroko wykorzystuje się w motoryzacji.

Teraz omówmy krótko paski klasyczne. Ich budowa to najczęściej wypukła góra i wklęsłe boki, które gwarantują równomierny rozkład obciążenia. Dzielą się na różne typy, np. paski klasyczne typu Z, A, B, C, D, E. Są najbardziej uniwersalnym typem pasa napędowego, wykorzystywanym w wielu gałęziach gospodarki. Między innymi w przemyśle, w rolnictwie i w budownictwie. Znajdziemy zamontowane je w wielu maszynach rolniczych i budowlanych.

Szeroki wybór pasków klinowych dostępny jest w sklepie EBMiA.pl.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz