Volkswagen oficjalnie przeprasza za reklamę nowego Golfa

Spot promujący najnowszego hatchbacka niemieckiej firmy został okrzyknięty jako rasistowski.

Spot promujący najnowszego hatchbacka niemieckiej firmy został okrzyknięty jako rasistowski.

Od dłuższego czasu Volkswagen zalicza mniej lub bardziej spektakularne wpadki wizerunkowe. Afera Dieselgate, wypowiadanie nazistowskich uwag, oskarżanie członków zarządu o ujawnianie poufnych informacji, czy nawet zablokowanie w Wielkiej Brytanii reklamy elektrycznego Golfa za przedstawianie stereotypu kobiety jako opiekunki. Teraz dużo szumu pojawiło się przy kolejnym spocie marki.

Pod koniec maja Volkswagen udostępnił w swoich mediach społecznościowych reklamę nowego Golfa. Wzbudziła ona ogromne kontrowersje, których początkowo nie zrozumiał niemiecki koncern i próbował jej bronić, lecz musiał ugiąć się pod falą krytyki. Owy niefartowny spot przedstawiał czarnoskórego mężczyznę, który ogląda najnowszej generacji Volkswagena Golfa. Po chwili pojawia się biała ręka, która nim pomiata i wrzuca do restauracji. Ta niefartownie nazywała się”Petit Colon”, którą możemy przetłumaczyć jako „Mały kolonista” lub „Mały osadnik”, co w połączeniu z czarnoskórym mężczyzną nie jest zbyt trafnym zabiegiem. Dodatkowo wyłaniające się litery słowa „Der Neue Golf” pojawiają się w kolejności układając wyraz „Neger”.

Volkswagen oficjalnie przeprasza za reklamę nowego Golfa

W imieniu zarządu chciałbym oficjalnie przeprosić za obrażanie ludzi z powodu braku wrażliwości międzykulturowej. To było naruszenie wartości, za którymi stoi Volkswagen. Możemy stwierdzić, że rasistowskie intencje nie odgrywały żadnej roli. Stwierdziliśmy brak wrażliwości i błędy proceduralne. W odpowiedzi podejmujemy teraz ukierunkowane kroki.

Hiltrud D. Werner, członek zarządu grupy Volkswagen

Volkswagen postanowił działać natychmiast, aby jak najmniej stracić w oczach swoich potencjalnych klientów oraz wielbicieli marki. Koncern usprawni proces zatwierdzania reklam, przeorganizuje szkolenie w zakresie etyki i kultury oraz zróżnicuje zespoły pracujące nad kolejnymi spotami. Dodatkowo powoła specjalną komórkę zajmującą mediami społecznościowymi i kontrolowaniem publikowanych tam materiałów.

Polecany film z naszego kanału

Krytycznym punktem jest to, że nie zauważyliśmy rasistowskich elementów tego filmu. Chcę przeprosić za ten błąd w ocenie, również w imieniu zespołu. Kluczowym odkryciem dochodzenia jest to, że potrzebujemy przeglądu poza kontekstem. Każdy klip musi być jednoznaczny i niekrytyczny, nawet bez ogólnego kontekstu. Osobiście upewnię się, że zaproponowane działania zostaną wdrożone w codziennych operacjach biznesowych.

Jochen Sengpiehl, dyrektor ds. marketingu

2020 Volkswagen Golf Style 1.5 eTSI

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

4 thoughts on “Volkswagen oficjalnie przeprasza za reklamę nowego Golfa

 • 17 czerwca 2020 at 01:17
  Permalink

  Doszukiwanie się słów w ciągu liter to już przesada.

  Reply
 • 17 czerwca 2020 at 04:49
  Permalink

  Ludzie na tym świecie, aby tylko się przyczepić do czegoś, to wszędzie widzą rasistów i homofobów… Za kilka lat białemu hetero człowiekowi nic już nie będzie wolno…

  Reply
 • 17 czerwca 2020 at 07:50
  Permalink

  To kto temu czarnemu kazał występować w reklamie?

  Reply

Dodaj komentarz