Jak odłączyć i podłączyć akumulator – krok po kroku

Odłączanie i podłączanie akumulatora należą do podstawowych czynności, które któregoś dnia będzie musiał wykonać każdy właściciel auta. Jeżeli nie wiesz, jak odłączyć klemy, jak przyłączyć je z powrotem, którą klemę należy odłączać najpierw lub czy dotykanie akumulatora jest bezpieczne, zapraszamy do lektury.

Odłączanie i podłączanie akumulatora należą do podstawowych czynności, które któregoś dnia będzie musiał wykonać każdy właściciel auta. Jeżeli nie wiesz, jak odłączyć klemy, jak przyłączyć je z powrotem, którą klemę należy odłączać najpierw lub czy dotykanie akumulatora jest bezpieczne, zapraszamy do lektury.

Akumulator – czym właściwie jest?

Obecnie rozładowany akumulator to zdecydowanie rzadsze zjawisko niż miało to miejsce w latach 90., kiedy zimą zdarzało się to praktycznie na porządku dziennym. Dzisiaj w nowszych modelach aut nie spotkamy się z nim tak często, lecz dalej wszelkie awarie akumulatora należą do powszechnych.

Czym właściwie jest akumulator? Jest to źródło prądu w samochodzie, którego sam nie wytwarza, a jedynie przechowuje. Służy on do zasilania wszelkich urządzeń elektrycznych, znajdujących się w samochodzie podczas jego postoju i jest niezbędny do jego odpalenia. Energia zużyta podczas rozruchu auta oraz w okresie, kiedy silnik był wyłączony, jest ładowana w trakcie normalnego użytkowania auta (podczas jazdy, kiedy silnik jest włączony). Bez sprawnego akumulatora, odpalenie auta będzie więc niemożliwe.

Kiedy możemy mieć problem z akumulatorem?

Nie zawsze brak możliwości rozruchu samochodu oznacza rozładowany akumulator, jednak zdecydowanie warto sprawdzić właśnie tę część w pierwszej kolejności. Jeżeli nie możemy odpalić auta po zostawieniu samochodu na noc na dworze podczas zimy, zostawiliśmy włączone światło lub radio wewnątrz pojazdu na dłuższy czas lub nasz akumulator ma już kilka lat, to prawie na 100% to właśnie on jest przyczyną naszych problemów.

W takich przypadkach warto mieć w domu prostownik, czyli urządzenie, które naładuje akumulator. Jeżeli problem rozładowywania będzie pojawiał się częściej, przyczyną może być nieodpowiednio działająca instalacja elektryczna samochodu oraz alternator. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się wymiana uszkodzonych części. Te znajdziesz na Deler.pl.

Czasami jednak zależy nam na odłączeniu i ponownym podłączeniu akumulatora np. by zresetować komputer pokładowy lub w innym celu. Jak zatem prawidłowo należy to wykonać?

W niektórych samochodach akumulator znajduje się np. w bagażniku.

Jak odłączyć akumulator?

Po pierwsze należy go namierzyć. Akumulatory w większości samochodów znajdują się pod maską. Występują, co prawda również modele, w których są one w bagażniku, ale są one wówczas o wiele bardziej rozbudowane i skomplikowane. Zajmiemy się więc najprostszym wypadkiem, z którym będziemy mieć do czynienia zdecydowanie w największej liczbie przypadków. Przy odłączaniu akumulatora musimy upewnić się, że silnik naszego pojazdu jest wyłączony i ostudzony.

Akumulator to prostokątna skrzynka najczęściej czarna lub granatowa, umieszczona z prawej lub lewej strony silnika. Powinna posiadać ona dwie wypustki, do których podłączone są tzw. klemy przypominające wyglądem klamerki. Jedna z wypustek jest zazwyczaj czerwona, druga czarna i narysowane są na nich symbole „+” i „-„. Wnętrze maski należy obejrzeć spokojnie i bez pośpiechu, a z pewnością znajdziemy wszystkie odpowiednie oznaczenia. By odłączyć akumulator, najpierw powinniśmy odpiąć klemę minusową, a w drugiej kolejności plusową.

Jak podłączyć akumulator?

By ponownie podłączyć akumulator, należy podpinać klemy w odwrotnej kolejności niż podczas odłączania – czyli najpierw plus potem minus. Postępowanie takie ma na celu wykluczenie ryzyka wystąpienia zwarcia. Nie należy jednak się przesadnie martwić – jeżeli silnik jest odłączony, nic nam nie grozi. Podobnie postępować należy podczas podłączania prostownika, czyli ładowarki, która naładuje nasz akumulator, by mógł samochód mógł odpalić, ponieważ także ona posiada odpowiednio oznaczone klemy.

Akumulator nie należy do skomplikowanych urządzeń i każdy z nas spokojnie może obsłużyć go samemu w domu. Nawet wymiana akumulatora na nowy nie powinna stanowić większego problemu. W warsztacie może natomiast sporo kosztować, zwłaszcza jeżeli udamy się do autoryzowanego salonu.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz