Nissan Skyline GT-R R33 Speedwagon – zapomniany projekt sprzed lat

To jedyny egzemplarz R33 w nadwoziu kombi, który dodatkowo dysponuje mocą ok. 1000 KM.

To jedyny egzemplarz R33 w nadwoziu kombi, który dodatkowo dysponuje mocą ok. 1000 KM.

Nissan Skyline to wyjątkowy japoński samochód, którego sportowe wersje z przydomkiem „GT-R” są wielbione na całym świecie. Te występowały wyłącznie z kierownicą po prawej stronie, a także, w odróżnieniu od cywilnych wariantów, wyłącznie jako 2-drzwiowe Coupe. Niewielu wie, że przed laty powstał jeden egzemplarz generacji R33 w formie 2-drzwiowego Kombi.

Co ciekawe samochód nie powstał w fabryce Nissana, lecz jest to autorski projekt japońskiego magazynu motoryzacyjnego o tytule Option. Jego publiczna premiera odbyła się w 1996 roku na targach Nagoya Performance Car Show, a osobą odpowiedzialną za ten projekt był Daijiro Inada, założyciel pisma.

Auto zostało gruntownie przebudowane, a design nowego tyłu był stylizowany na Nissana EXA zachowując przy tym właściwości aerodynamiczne Skyline’a, a także jego kultowe tylne światła. We wnętrzu pojawiły się dodatkowe dwa fotele kubełkowe, a całość została obudowana homologowaną ramą.

Brak bezpośrednich informacji o jednostce napędowej i tuningu jaki przeszła, jednak japońskie źródła podają, że podwójnie turbodoładowany silnik RB26 został podkręcony do ok. 1000 KM. Napęd był przekazywany wyłącznie na tylne koła, a osiągi były niesamowite, jak na tamte czasy. Auto rozpędza się do 305 km/h i jest w stanie przejechać 1/4 mili w 11,89 sekundy.

Jego osiągnięciem jest przejechanie toru Tsukuba w czasie 1:04.452, co jest wynikiem lepszym niż m.in. McLaren F1, Porsche 911 GT3 997, czy Audi R8 V10.

1994 Nissan Skyline GT-R R33 Speedwagon

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Carscoops
zdjęcia: Vistec R Imports, chars_ill

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz