Toyota rezygnuje z silników V8

Jednostka będzie sukcesywnie zastępowania motorem V6 wspomaganym podwójnym turbo.

Jednostka będzie sukcesywnie zastępowania motorem V6 wspomaganym podwójnym turbo.

Przez coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, świat motoryzacji powoli żegna się z wielolitrażowymi jednostkami. Chociaż pewna część producentów (np. Lamborghini) zadeklarowała, że zatrzyma takie silniki jak najdłużej, tak zdecydowana większość ulega naciskom z góry i rezygnuje z potężnych motorów. Do ich grona, według pogłosek zamierza w najbliższych latach dołączyć Toyota.

Z portalem The Drive skontaktował się anonimowy informator, który przekazał, że fabryka marki w stanie Alabama otrzymała instrukcję wyprodukowana na zapas 30 tysięcy egzemplarzy silników V8, a następnie jej linie produkcyjne przystosowane mają zostać do budowania jednostek V6. Zakład w Japonii, gdzie również składane są V8-ki pracować ma bez zmian, jednak w ciągu 2-3 lat także przystosowany ma zostać do produkcji mniejszych motorów.

Autami Toyoty, które wykorzystują silniki V8 są modele Tundra czy Land Cruiser. Pierwsze wymienione auto, według dotychczasowych pogłosek w 2021 roku otrzymać miało nową generację. Jedną ze zmian miało być przejście z jednostki V8 na V6 twin-turbo, informacje przekazane przez tajemniczego informatora potwierdzają tę plotkę.

Chociaż w tym momencie wydaje się być już pewne, że Toyota zrezygnuje niebawem z V8, tak życie silnika w Lexusie wydaje się być niezagrożone. Pod koniec zeszłego roku dotarła do nas informacja o tym, że Lexus wystartuje w 24-godzinnym wyścigu na Nurburgring z nowym silnikiem V8. Motor ten przeniesiony ma planowo zostać do przyszłych, sportowych maszyn firmy.

2021 Lexus LC500

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: The Drive

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz