Ford odnalazł zdjęcia Mustanga z centralnie umieszczonym silnikiem

Ford opublikował kilka zdjęć klasycznego Mustanga z centralnie umieszczonym silnikiem, o którym nikt nic nie wie.

Ford opublikował kilka zdjęć klasycznego Mustanga z centralnie umieszczonym silnikiem, o którym nikt nic nie wie.

Ford Mustang to po dziś dzień legenda amerykańskiej motoryzacji i prekursor tzw. „pony-car”. Auto produkowane nieustannie od 1964 roku, a aktualnie na rynku mamy 6. generację modelu. Wyróżnikami auta od zawsze jest długa maska, silnik z przodu, napęd na tylną oś i niespecjalnie muskularne nadwozie.

Okazuje się, że Ford miał w planach stworzenie specjalnej wersji Mustanga o nieco innych proporcjach. Auto miało zachować swoje najważniejsze linie, jednak silnik miał umieszczony centralnie. Powstał jeden prototyp tego szalonego projektu i jedyne znane zdjęcia pochodzą z 2 maja 1966 roku ze studia projektowego.

Chciałbym w tym miejscu opisać historię tego wyjątkowego Mustanga, jednak nawet sam Ford jej nie zna. Prezentowane fotografie zostały odnalezione 5 lat temu przez i rozpoczęły się poszukiwania odpowiedzi. Był to na tyle tajny projekt, że aktualni pracownicy Forda nie są w stanie nic o nim powiedzieć.

Dyrektor archiwum Forda, Dean Weber, skontaktował się z twórcą pierwszego Mustanga, Johnem Clor, z nadzieją na uzyskanie informacji o tym projekcie. Niestety nawet on nie był w stanie powiedzieć o nim czegkolwiek.

Wow! Nieprawdopodobne! NIGDY nie widziałem tych zdjęć ani niczego podobnego do nich wcześniej… wyglądają prawie jak część poprzedniego projektu Allegro [Eugene’a] Bordinata? Założę się, że Hal Sperlich lub Gale Halderman by wiedzieli. Czy mogę pokazać im te zdjęcia i sprawdzić, czy pamiętają? Przecież obaj pracowali wtedy w studio projektowym.

John Clor

Kolejną próbą uzyskania informacji był kontakt z Johnem Clinardem, byłym pracownikiem Ford West Coast Public Affairs. Niestety on też nie był w stanie pomóc. Udało mu się uzyskać informacje, że zdjęcia zostały wykonane w studio projektowym w Dearborn.

Nigdy nie widziałem ani nie słyszałem o tym samochodzie. Jest super! Pokazałem go Gregowi Huttingowi, projektantowi z naszego studio w Irvine. Zidentyfikował tę lokalizację jako „International Studio” w Dearborn, ale powiedział, że nigdy wcześniej nie widział tego samochodu!

John Clinard

John Clor skontkował się następnie byłem szefem produktu Forda, Halem Sperlich, a także z Gale’em Halderman, głównym projektantem oryginalnego Forda Mustanga. Zdaniem Sperlicha zdjęcia przedstawiają pojazd wykorzystywany przez Ford Research podczas prac nad Fordem GT. Halderman jest innego zdania i uważa on, że pojazd powstał długo przed produkcją pierwszej generacji Mustanga jako one-off.

Teraz Ford postanowił rozszerzyć poszukiwania i prosi wszystkich o pomoc w zidentyfikowaniu pojazdu i czeka na informacje na temat auta pod adresem mailowym [email protected] Dla każdego, kto pomoże poznać pełną historię tego pojazdu przewidziana jest „specjalna nagroda”.

1966 Ford Mustang z centralnie umieszczonym silnikiem

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz