Pierwszy na świecie wyścigowy Golf Mk.1 jest sprzedaż!

Samochód został profesjonalne odrestaurowany i jest w świetnej kondycji. Aukcja będzie miała miejsce w czerwcu.

Samochód został profesjonalne odrestaurowany i jest w świetnej kondycji. Aukcja będzie miała miejsce w czerwcu.

Kto z nas nie zna Volkswagena Golfa? Samochód obecny jest na rynku od prawie 50 lat i niedawno świętował premierę swojego ósmego już wydania. Dla niemieckiego koncernu jest to najlepiej sprzedające się auto w historii oraz trzeci najpopularniejszy pojazd na świecie.

Jeżeli jesteście fanami tej wyjątkowej maszyn, to niebawem będziecie mieli świetna okazję, aby dostać we własne ręce znaczący fragment historii modelu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w czerwcu tego roku na aukcji RM Sotheby’s wystawiony zostanie pierwszy na świecie wyścigowy Golf Mk.1.

Pojazd pokazany został w 1975 roku w Belgii, rok po tym jak na linie montażowe weszła oficjalnie pierwsza generacja auta. Za zaprojektowanie sportowego odpowiednika odpowiedzialny był inżynier Rolf Nothelle, który świetnie wykonał swoje zadanie, ponieważ jeszcze w tym samym roku samochód zajął 1 miejsce podczas Grand Prix Hockenheimring z kierowcą Berndem Lilierem na pokładzie.

Pierwotnie za napędzanie maszyny odpowiedzialny był czterocylindrowy silnik OHC o pojemności 1,6-litra, który generował moc 164 koni mechanicznych. Po czasie pod maskę pojazdu trafiła jednak większa, 1,8-litrowa jednostka z podwójnymi gaźnikami Weber 45 DCOE, zapewniająca 177 koni mechanicznych. Na wyposażeniu auta ponadto znajdują się felgi BBS, zawieszeniem Uniball oraz wyścigowy układ hamulcowy z czterotłoczkowymi zaciskami przednimi i dwutłoczkowymi tylnymi.

Pojazd został profesjonalnie odrestaurowany przez firmę Marcusa Nothelle w 2011 roku na zlecenie koncernu Volkswagena. Auto jest w idealnym stanie i jest gotowe do natychmiastowego użytku.

Pierwszy na świecie wyścigowy Volkswagen Golf Mk.1

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: RM Sotheby’s

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz