Toyota GT86 nowej generacji zadebiutuje latem 2021

Tak przynajmniej wynika z oficjalnej prezentacji produktowej, która wyciekła do internetu.

Tak przynajmniej wynika z oficjalnej prezentacji produktowej, która wyciekła do internetu.

We wrześniu zeszłego roku stało się jasne, że powstaną nowe generacje Toyoty GT86 oraz Subaru BRZ. Firmy ponownie wspólnie stworzą jeden sportowy model, który po kilku małych modyfikacjach będzie sprzedawany jako dwa osobne pojazdy. Stało się to jasne po tym, jak Toyota zwiększyła udział w Subaru do 20%.

Do tej pory o nowej generacji nie było wiele wiadomo. Tetsuya Tada, główny inżynier Toyoty, zapowiedział jedynie, że nowa generacja GT86 będzie przysparzać więcej emocji z jazdy niż nowa Toyota Supra. Dziś wiemy o wiele więcej.

Nowa generacja, nowa nazwa

Główną zmianą w GT86 będzie nazwa. Na szczęście nie będzie to radykalna zmiana w stylu zmiany nazwy na „Celica”. Auto nadal będzie nazywać się „86”, jednak teraz będzie to Toyota GR 86, co wywodzi się od nazwy Gazoo Racing, czyli działu sportowego marki. Ma to ujednolicić nazewnictwo sportowych modeli producenta, który już teraz posiada Toyotę GR Supra, a niedługo dołączyć ma Toyota Yaris GR.

Aktualnie producent sportowe modele powstałe całkowicie od zera nazywać będzie „GR [model]”, sportowe modele na bazie zwykłego auta „[model] GR”, a wersje usportowione wyłącznie pakietem stylistycznym i drobnymi zmianami „[model] GR Sport”.

Mocniejszy silnik

Toyota GR86 to auto, o którym zbyt wiele złego powiedzieć nie można. Auto jest fantastyczne z wyglądu, świetnie się prowadzi, z łatwością wchodzi w kontrolowany poślizg i przy tym jest nadal dość praktycznym, 4-osobowym autem z rozsądnym bagażnikiem i możliwością uzyskania większej pojemności i płaskiej, równej podłogi. Ale…

Problemem dla wielu jest jednostka napędowa. Zastosowany 4-cylindrowy wolnossący silnik typu boxer jest bardzo dobry do uzyskania niskiego środka ciężkości, jednak brak turbosprężarki i zaledwie 200 KM powoduje, że auto jest wolniejsze niż Skoda Octavia w dieslu. Teraz ma się to zmienić i pod maską ma znaleźć się mocniejszy, 260-konny silnik z turbodoładowaniem stworzony przez Subaru. Najpewniej będzie to nieco przebudowana jednostka o pojemności 2,4 litra znana z modeli Legacy i Outback.

Napęd pozostanie bez większych zmian i cała moc będzie przekazywana wyłącznie na tylne koła. Na ten moment nie są planowane wersje hybrydowe oraz elektryczne.

Premiera w 2021 roku

Według wielu plotek, nowa generacja 86-tki miała się pojawić na rynku w lipcu 2021 roku. Takie informacje podawały zagraniczne portale od około 12 miesięcy. Nic nie było jednak pewne, a wszystko podpisywane było, że źródłem są anonimowi informatorzy z Toyoty.

Teraz do internetu trafiło zrobione z ukrycia zdjęcie, które przedstawia plan firmy na najbliższe lata. Wynika z niego, że GR 86 trafi na rynek latem 2021 roku jako rok modelowy 2022.

2013 Subaru BRZ Sport – zdjęcia z naszego testu

previous arrow
next arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz