Volkswagen planował umieścić w nowym Golfie R silnik 2.5 TFSI

Ale Audi nie wyraziło na to zgody....

Ale Audi nie wyraziło na to zgody….

Pod koniec zeszłego miesiąca byliśmy świadkami premiery nowego Golfa w wydaniu GTI oraz GTD, modele te nie są jednak ostatecznym słowem Volkswagena w stosunku do ósmego już wydania pojazdu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem producenta, to na jesień tego roku będziemy świadkami premiery Golfa R, którego mieliśmy już okazję m.in. oglądać na testach w terenie bez żadnego kamuflażu.

Oprócz wyglądu nadwozia maszyny, wiemy również jakie osiągi będzie ona oferować. Pod maską samochodu pracować będzie 2-litrowa jednostka TSI o mocy 330 koni mechanicznych. Jak się jednak teraz okazuje, pierwotne plany zakładały, że samochód napędzany byłby potężniejszym i większym motorem. Volkswagen chciał, aby nowy Golf R dysponował tym samym silnikiem co Audi RS3, a więc 2,5-litrową jednostką TFSI zapewniającą 400 koni. Centrala w Wolfsburgu zapytała więc centralę w Ingolstadt, czy mogą pożyczyć silnik. Audi się nie zgodziło….

Ironia sytuacji polega na tym, że Audi należy do koncernu Volkswagena, więc marka formalnie podległa jest Volkswagenowi.

Rada czterech pierścieni uzasadniała swoją decyzję tym, że umieszczenie silnika 2,5 TFSI w Golfie R wpłynęłoby bardzo negatywnie na sprzedaż Audi RS3, ponieważ klienci woleliby wybrać wiele tańszego Golfa, jednak z takim samym motorem. Ponadto produkcja tej jednostki jest bardzo czasochłonna, a Audi umieszcza ją w aż trzech modelach, RS3, TT RS oraz Q3 RS, gdyby silnik trafił również do Golfa R, fabryka w Győr na Węgrzech, gdzie produkowany jest motor, mogłaby nie nadążać z realizacją zamówień.

Ostatecznie pod maskę sportowego hatchbacka trafi 2-litrowe TSI. Warto zaznaczyć, że nieoficjalnie mówi się, że Volkswagenowi udało się na tyle zmodyfikować swój silnik, że ostatecznie zapewnia taką samą moc, co jednostka Audi. Motor w tym stuningowanym wydaniu, zobaczyć mamy w specjalnym wydaniu Golfa R.

2021 Volkswagen Golf R – zdjęcia szpiegowskie, luty 2020

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Autovisie

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz