Aston Martin zamieni V8 AMG na własne V6-stki

Rzekomo wszystkiemu winny jest Mercedes.

Rzekomo wszystkiemu winny jest Mercedes.

Ostatnimi czasy w świecie motoryzacji dochodzi do wielu nieporozumień, których podłożem są coraz ostrzejsze dyrektywy Unii Europejskiej, dotyczące norm emisji spalin. Jeszcze w tym tygodniu pisaliśmy o konflikcie pomiędzy szefem Porsche, Olivierem Blume, który zapowiadał kilka miesięcy temu nadejście hybrydowego Porsche 911, a szefem zajmującym się rozwojem modelu, Frankiem-Steffenem Wallisererem, który stwierdził, że auta nie zobaczymy szybciej niż w 2026 roku. Teraz jesteśmy świadkami kolejnej niejasności, powstałej na linii Aston MartinMercedes AMG.

Kilka dni temu Szef działu badań i rozwoju w Mercedesie, Markus Schafer oficjalnie zapowiedział redukcję oferty swojej marki, która dotknie zarówno część modeli i silników, jak i płyt podłogowych. W wywiadzie padły słowa, według których niemiecka firma zamierza walczyć o to, aby w jej portfolio możliwie jak najdłużej pozostały silniki V8 i V12. Zupełnie sprzeczne informacje ma Aston Martin. Andy Palmer, dyrektor generalny brytyjskiego producenta, zwierzył się portalowi Car and Driver, że z uwagi na to, że Mercedes AMG zrezygnuje niebawem z produkowania jednostek V8, jego marka zmuszona jest opracować własne odpowiedniki.

Ciężko wywnioskować jak sytuacja wygląda naprawdę, jednak bardziej prawdopodobna wydaje się być wersja, według której niemiecka firma niebawem rzeczywiście zrezygnuje z produkcji silników V8. Jednostki te w swoich samochodach wykorzystuje od lat Aston Martin, firma znalazła jednak już rozwiązanie tej sytuacji, którym są V6-stki własnej produkcji.

Silniki te współpracować mają z motorami elektrycznymi, co oznacza, że wszystkie, przyszłe samochody brytyjskiego producenta będą hybrydami. Nie wiemy jednak, czy chodzi o napędy typu plug-in, czy inne wersje elektryfikacji. Andy Palmer zapewnił, że zabieg ten nie wpłynie żaden sposób na wrażenia z jazdy, jakie oferują samochody firmy, ani na dźwięk układów wydechowych. Dodatkowo z oferty marki długo mają nie zniknąć jeszcze silniki V12, produkcja których przeniesiona zostanie z Kolonii, do ojczyzny Astona Martina.

2020 Aston Martin V12 Speedster

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Car and Driver

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz