Samochody elektryczne

Renault Morphoz – pierwszy samochód ze zmieniającym się nadwoziem

Renault zaprezentowało koncepcyjny samochód, który zależnie od naszej komendy, zmienia kształt swojego nadwozia oraz ilość miejsca w środku.

Renault zaprezentowało koncepcyjny samochód, który zależnie od naszej komendy, zmienia kształt swojego nadwozia oraz ilość miejsca w środku.

Mały i ekologiczny samochód miejski, czy komfortowy i przestronny SUV? To tylko jedno z pytań jakie zadać sobie musimy podczas decydowania się na zakup samochodu. Renault zaprezentowało jednak właśnie samochód koncepcyjny, który w pewnym stopniu pomógłby rozwiązać ten problem.

Renault Morphoz zadebiutować miało przed szeroką publicznością podczas targów motoryzacyjnych Genewa Motor Show. Te jednak z powodu epidemii koronowirusa się nie odbyły, przez co francuski product musiał zadowolić się prezentacja swojego pojazdu w sieci. Czym wyróżnia się ten niesamowity koncept?

Samochód zbudowany został na modułowej platformie przeznaczonej pod auta elektryczne CMF-EV, która swobodnie pozwala na modyfikowanie danego auta pod względem wielkości akumulatora, liczby silników elektrycznych oraz ich mocy, jak i gabarytów maszyny. W przypadku Renault Morphoz pozwoliła również na wprowadzenie jedynego w swoim rodzaju ruchomego nadwozia. Pod wpływem naszej komendy, którą wykonujemy za pomocą ruchu ręką, samochód zmieni swoje rozmiary.

Do wyboru mamy dwie opcje – City oraz Travel. W przypadku tej pierwszej pojazd jest krótszy, jego światła posiadają charakterystyczny dla producenta kształt „C”, a bagażnik częściowo wsuwa się do środka. Tym samym gabaryty samochodu zmniejszają się, co ułatwiać ma poruszanie się po mieście. Jeżeli skonfigurujemy maszynę do trybu Travel, przednie światła zamienią się w ciągłą linię, klapa bagażnika wysunie się na zewnątrz, a przód auta zostanie rozciągnięty, co spowoduje, że w środku pasażerowie będą mogli cieszyć się większą ilością miejsca.

Renault nie pochwaliło się jaką moc posiadają cztery silniki odpowiedzialne za napędzanie maszyny, jednak wiemy, że jego bateria powinna starczyć na przejechanie od 400 do nawet 700 kilometrów na pojedynczym ładowaniu. Warto zaznaczyć, że według firmy, pojazd uzbrojony jest w tryb autonomicznej jazdy trzeciego stopnia.

Chociaż takiej technologii jaką posiada Renault Morphoz szybko nie zobaczymy w samochodach na publicznych drogach, to trzeba przyznać, że pomysł francuskiego producenta jest naprawdę ciekawy. Czy ruchome nadwozia zrewolucjonizują kiedyś rynek aut osobowych? Przekonamy się po latach.

2020 Renault Morphoz koncept

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Renault

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz