Toyota Supra po pierwszym liftingu – lepsze wyposażenie, 47 KM więcej mocy i debiut bazowej wersji

Wygląda tak samo, jednak skrywa bogatsze wyposażenie, poprawione systemy bezpieczeństwa i zmodyfikowany silnik, który teraz generuje 387 KM.

Wygląda tak samo, jednak skrywa bogatsze wyposażenie, poprawione systemy bezpieczeństwa i zmodyfikowany silnik, który teraz generuje 387 KM.

Na rynku USA zadebiutowała właśnie odświeżona Toyota GR Supra na rok modelowy 2021. Zaledwie rok po debiucie, Toyota już teraz zdecydowała się wprowadzić pierwsze poważne modyfikacje do swojego flagowego sportowego modelu. Nowości jest tak dużo, że Toyota zmieniła nazwę wewnątrzną samochodu z A90 na A91.

previous arrow
next arrow
Slider

Największą zmianą jaką doczekała się Toyota Supra jest zastrzyk mocy. Auto na rynku USA nadal posiada ten sam 3-litrowy, turbodoładowany silnik, lecz został wzmocniony do 387 KM, czyli do tej samej mocy, co bliźniacze BMW Z4 M40i. Jest to wzrost o 47 KM względem wersji 2020, co przekłada się naturalnie również na osiągi. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,9 sekundy, zamiast 4,1 s.

Inżynierowie Toyoty przeprojektowali również przednie zawieszenie, dzięki czemu jest jeszcze sztywniejsze podczas dynamiczne jazdy w zakrętach. Na pokładzie znalazło się również nowe oprogramowanie elektrycznego wspomagania kierownicy, pracy zawieszenia, kontroli trakcji oraz aktywnego dyfuzora.

Dodatkowo, wszystkie Supry w roku modelowym 2021 będą posiadać wyłącznie system inforozrywki z 8,8-calowym ekranem (zamiast 6,5-calowego) i wprowadzono nowe pakiety zwiększające bezpieczeństwo.

previous arrow
next arrow
Slider

Supra 2.0, czyli coś między 3.0 i GT86

Nowy rok modelowy to nie tylko modyfikacje znanej Supry z 3-litrowym silnikiem, lecz również amerykański debiut wersji z 2-litrową, 4-cylindrową jednostką napędową, która do tej pory była dostępna jedynie na rynku japońskim. Bazowa Supra generuje 258 KM (190 kW) oraz 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Za napęd odpowiada ta sama, 8-stopniowa skrzynia automatyczna produkcji ZF, jak w wersji z 6-cylindrowym silnikiem. Jeśli chodzi o osiągi, to bazowa Supra u USA przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5 sekund, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

Mniejszy silnik naturalnie spowodował, że samochód jest lżejszy. W tej wersji Supra waży 1.450 kg, czyli o 70 kg mniej niż wariant 6-cylindrowy. Auto ma też zupełnie inny rozkład masy, który jak podaje Toyota wynosi niemalże 50:50. Toyota USA nie podaje wyników spalania, lecz na japońskiej stronie możemy wyczytać, że średnie spalanie wersji 2.0 w cyklu WLTP wynosi 7,9 l / 100 km oraz nawet 6,8 l / 100 km podczas jazdy w trasie.

W kwestii wyglądu i wyposażenia, bazowa Supra posiadać będzie system audio z tylko 4 głośnikami, ręcznie regulowane fotele, standardowe zawieszenie bez regulacji twardości oraz nie będzie posiadać aktywnego dyferencjału. Na pokładzie znajdować się będą też mniejsze przednie hamulce.

TEST: Toyota Supra A90 Edition – zajebisty samochód!

Legendarna nazwa, ogromna historia i zupełnie nowe serce. Czy współpraca z BMW zepsuła ten samochód? Zdecydowanie nie!

Odświeżona Supra w Europie?

Jeśli chodzi o mocniejszy wariant Toyoty Supry z 387-konnym silnikiem, to tego w Europie nie uświadczymy. Silnik ten nie jest dostępny również w BMW Z4 M40i i oba modele posiadają ten sam, 340-konny silnik. Jednostka nie spełnia norm emisji spalin obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.

Najpewniej wkrótce do oferty dołączy natomiast wersja z 2-litrowym silnikiem. W nazewnictwie BMW jest to silnik „30i”, który jest oferowany w Z4 i innych modelach.

2021 Toyota GR Supra (wersja USA)

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz