Apple wkrótce wprowadzi CarKey – cyfrowy kluczyk do samochodów

Smartfony zastąpiły już wiele urządzeń. Wkrótce staną się one również kluczykiem do samochodów.

Smartfony zastąpiły już wiele urządzeń. Wkrótce staną się one również kluczykiem do samochodów.

Dzisiejsze telefony komórkowe, czy jak kto woli – smartfony, to zupełnie co innego niż kilkanaście lat temu. Dziś nie tylko możemy nimi dzwonić, pisać SMS-y, uruchomić kalkulator, czy pograć w proste gry. Smartfon to pełnoprawny mini-komputer z dużym wyświetlaczem o ogromnej rozdzielczości oraz potężnym procesorem wielordzeniowym. W międzyczasie jest to też aparatami z często nawet 5 obiektywami, latarka, kalendarz, konsola do gier, przenośny odtwarzacz filmów, urządzenie do płatności, identyfikacji, zamawiania transportu… i tak można praktycznie w nieskończoność.

Wkrótce telefony mają zastąpić kluczyki do samochodów. Te już dziś są często bezprzewodowe i musimy mieć je jedynie ze sobą np. w kieszeni, a wkrótce będziemy mogli o nich całkowicie zapomnieć. Jako pierwsze w tej kwestii ma być Apple, które pracuje nad usługą CarKey, która zostanie wbudowana z iPhone’y oraz zegarki z serii Apple Watch.

Kluczyki w BMW od kilku lat to mini-smartfony do obsługi samochodu.

Ta ma się pojawić wraz z aktualizacją oznaczoną numerem 13.4. Użytkownicy będą mogli w ten sposób zabezpieczyć dostęp do samochodów, które posiadają standard DigitalKey 1.0 opracowany przez Car Connectivity Consortium. Otwarcie i zamknięcie samochodu nastąpi poprzez zbliżenie telefonu lub zegarka do odpowiedniego miejsca w samochodzie, co dodatkowo może być zabezpieczone kodem PIN lub odciskiem palca.

Technologia ma być nie tylko zwiększeniem bezpieczeństwa, lecz również ułatwi udostępnienie samochodu osobom trzecim i zarządzenia kto ma dostęp do pojazdu. Wkrótce tę technologię powinniśmy szeroko zobaczyć w samochodach m.in. Mercedesa, Volkswagena, Hyundaia, Hondy oraz General Motors. Wkrótce podobną usługę korzystającą z DigitalKey powinniśmy uświadczyć w urządzeniach Samsunga oraz LG.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz