Bentley żegna się z kultowym silnikiem 6,75

Wraz z zakończeniem produkcji jednostki, kończy się również produkcja Bentleya Mulsanne, z tej okazji samochód powstanie w limitowanej, specjalnej wersji.

Wraz z zakończeniem produkcji jednostki, kończy się również produkcja Bentleya Mulsanne, z tej okazji samochód powstanie w limitowanej, specjalnej wersji.

Legendarny silnik V8 o pojemności 6,75 litra obecny jest w produkcji od lat 60. Przez 60 lat swojej historii jednostka trafiała pod maski wielu kultowych samochodów Bentleya jak i Rolls-Royce’a. Niestety nastały czasy, kiedy wielolitrażowe motory tracą swoją rację bytu i zastępowane są mniejszymi silnikami, które wspomagane są licznymi turbinami i kompresorami, głównie z powodów coraz ostrzejszych wymogów dotyczących emisji spalin. W związku z tym Bentley podjął decyzję o pożegnaniu się z jednostką 6,75, wraz z nią do historii przechodzi również ostatnie auto marki napędzane tym silnikiem, Bentley Mulsanne.

Aby uczcić to wydarzenie, brytyjska firma stworzyła edycję specjalną modelu Mulsanne nazwaną „6,75”, która powstanie w liczbie jedynie 30 egzemplarzy. Za podstawę do stworzenia limitowanego pojazdu posłużył Bentley Mullsane w wersji Speed, który polakierowany został na ciemny, granatowy kolor. Część elementów jak np. przednia kratka czy logo marki polakierowane zostały na czarno, a dla kontrastu 21-calowe felgi oraz przednie i tylne światła pokryte zostały chromem.

Jak przystało na limitowaną wersję, auto otrzymało szereg emblematów, które umieszczone zostały za przednim kołem oraz na pokrywie silnika. W środku oznaczenie „6.75” wyhaftowane zostało na oparciach foteli i umieszczone w tunelu środkowym. Kiedy otworzymy drzwi, logo wyświetli się również na ziemi przy pojeździe. Wnętrze utrzymane zostało w ciemno-granatowym klimacie, który przebijany jest srebrnymi dodatkami.

Wraz z odejściem modelu Mulsanne, na szczyt hierarchii w Bentley’u powędruje Flying Spur, marka poinformowała przy okazji, że pojazd w 2023 roku otrzyma hybrydowy układ napędowy. Podstawę stanowić ma turbodoładowany 3-litrowy silnik V6 zapewniający 445 koni mechanicznych oraz 700 niutonometrów maksymalnego momentu obrotowego, nie mamy jednak na ten czas żadnych informacji o jednostkach elektrycznych, które będą z nim współpracować.

Bentley Mulsanne „6.75”

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Bentley

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz