Nadchodzi zmierzch ery Forda Mustanga?

Przewaga w sprzedaży samochodu w Stanach Zjednoczonych wyraźnie topnieje na tle konkurencji.

Przewaga w sprzedaży samochodu w Stanach Zjednoczonych wyraźnie topnieje na tle konkurencji.

Na początku października zeszłego roku pisaliśmy o tym, że w Stanach Zjednoczonych doszło do cudu w świecie motoryzacji. Rządzący od lat w świecie muscle-carów Ford Mustang w trzecim kwartale ubiegłego roku stracił miano najchętniej kupowanego auta tego typu na terenie USA. Wyprzedzony został przez Dodge’a Challengera, który został sprzedany w około 1200 egzemplarzach więcej. Stwierdziliśmy wtedy, że być może jesteśmy świadkami powolnego końca dominacji Forda Mustanga w świecie amerykańskiej motoryzacji, dane sprzedażowe za cały 2019 rok potwierdzają tę tezę.

Przez ostatnie 12 miesięcy swój dom w USA odnalazło 72 489 sztuk Forda Mustanga, jest to spadek o 4,4% względem 2018 roku. Jeżeli spojrzymy na 2015 rok, kiedy to szósta, aktualna generacja auta trafiła do sprzedaży, to spadek zainteresowania pojazdem wynosi około 40%.

Dodge Challengera w 2019 roku zakupiony został 60 997 razy, co jest spadkiem o 9% względem poprzedniego roku, warto zaznaczyć jednak, że w 2017 roku sprzedaż auta wzrosła o 3%. To co odróżnia maszynę od Mustanga, to to, że od 2015 roku jej sprzedaż utrzymuje się na prawie takim samym poziomie. Od czterech lat Challenger kupowany jest średnio co roku około 60 tysięcy razy, w tym samym czasie sprzedaż Forda Mustanga wyraźnie spada.

Zainteresowanie Chevroletem Camaro również wyraźnie spada, nie jest to jednak zaskoczenie, z uwagi na to, że legenda samochodu nie będzie kontynuowana, a model przestanie istnieć na rynku wraz z wygaszeniem aktualnej generacji. W 2019 roku auto zakupiony zostało w 48 265 egzemplarzach, czym zanotowało spadek zainteresowania o 5,3%. Nie jest to duża tragedia, mając na uwadze, że w 2018 roku statystyki sprzedaży maszyny spadły o 25%.

Czy Ford Mustang ma jeszcze szanse na odbicie się i zatrzymanie dla siebie korony najpopularniejszego muscle-car? Zwiększona sprzedaż modelu przez najbliższe miesiące wydaje się być pewna, z uwagi na to, że w czwartym kwartale 2019 roku do dealerów trafił nowy Ford Mustang Shelby GT500. Co prawda pojazd nie uratował statystyk za całe ostatnie 12 miesięcy, jednak zainteresowanie linią Shelby GT wzrosło w ostatnie miesiące ubiegłego roku o aż 35%. Trend ten prawdopodobnie przez najbliższy czas będzie się rozwijał, gdy jednak minie, Mustang znowu powinien poczuć oddech konkurencji na karku.

2020 Ford Shelby GT500

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: DodgeFord, Chevrolet

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz