Tesla jest warta w tym momencie więcej niż Ford i General Motors

Kapitalizacja firmy na giełdzie osiągnęła najwyższy dotychczas poziom.

Kapitalizacja firmy na giełdzie osiągnęła najwyższy dotychczas poziom.

Od trzech miesięcy akcje Tesli na amerykańskiej giełdzie nieustannie rosną. Jeszcze na początku października za jedną akcję trzeba było zapłacić 245 dolarów, teraz koszt pojedynczej sztuki to już 430 dolarów. Kapitalizacja amerykańskiej firmy w tym momencie wynosi 77,57 miliardów dolarów i jest to rekord wartości przedsiębiorstwa. Jak Tesla wypada na tle innych amerykańskich marek motoryzacyjnych?

W tym momencie wartość koncernu General Motors na giełdzie określa się na 52,24 miliardów dolarów, to o 44% mniej niż firma Elona Muska. Kapitalizacja Forda wynosi 37,23 miliarda dolarów, co oznacza, że Tesla jest od niego warta dwukrotnie więcej. I nie jest to ostateczna wartość firmy, według Yahoo Finance producent aut elektrycznych może niebawem być warty aż 85 miliardów dolarów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę samą wartość dotyczącą samochodów elektrycznych, to według analityków Ford i General Motors razem są warte mniej niż Tesla.

Jak to się dzieje, że marka posiadająca w tym momencie w ofercie pięć samochodów osobowych, jest warta więcej niż gigantyczny motoryzacyjny koncern założony ponad 110 lat temu?

Dla Inwestorów obracających akcjami na amerykańskiej giełdzie Tesla jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ ma przed sobą bardzo duże możliwości rozwoju, w przeciągu nadchodzących lat może stać się jednym z najważniejszych graczy na całym rynku motoryzacji. Ponadto sama firma jest niezwykle mocno zorientowana na przyszłość z uwagi na oferowanie jedynie samochodów elektrycznych, plusem jest również to, że jej auta obecne są na rynku od kilku już lat, podczas kiedy wszystkie inne marki motoryzacyjne dopiero zaczynają swoją przygodę z pojazdami elektrycznymi. Ostatni duży skok wartości firmy ma związek z uruchomieniem jej giga fabryki w Chinach, a przypomnieć trzeba, że podobny obiekt zostanie w najbliższej przyszłości wybudowany również w Europie.

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo mniejszej wartości rynkowej, General Motors jest w tym momencie czwartym największym koncernem motoryzacyjnym na świecie. W trzecim kwartale spółka zarobiła 36 miliardów dolarów, w tym samym czasie Tesla jedynie 6,3 miliarda.

2022 Tesla Cybertruck

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Yahoo Finance

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz