Supersamochody

Lamborghini zamierza ograniczyć sprzedaż swoich samochodów

Włoska marka cierpi z powodu swojego sukcesu.

Włoska marka cierpi z powodu swojego sukcesu.

Ostatnie lata dla Lamborghini są niezwykle pozytywne. Marka wypuściła na rynek swojego super SUV-a Lamborghini Urus, który okazał się być strzałem w dziesiątkę i spowodował, że sprzedaż marki poszybowała w górę. Jeszcze w zeszłym roku firma zaliczyła wzrost sprzedaży o aż 51% w stosunku do poprzedniego roku, co przełożyło się na dostarczenie do klientów łącznie 5 750 egzemplarzy samochodów.

Plany na 2019 rok zakładały, że na ulicach pojawi się kolejnych 8000 aut z logo szarżującego byka, co jeszcze w styczniu wydawało się być ogromnym wyzwaniem. Liczba ta została jednak już przebita i marka oczekuje, że do końca roku łącznie sprzeda 8200 pojazdów. Wydaje się, że z tak dobrą passą i ogromną popularnością kolejne lata będą dla Lamborghini jeszcze lepsze. Producent zamierza jednak temu przeciwdziałać i ograniczyć ma niebawem produkcję swoich maszyn.

Prezes firmy, Stefano Domenicali, w rozmowie z portalem Automotive News Europe zdradził, że plan na następny rok zakłada oddanie w ręce klientów około 8500 sztuk Lamborghini, w następnych latach liczba ta ma pozostać nie zmieniona. Dlaczego?

Przede wszystkim już jakiś czas temu Lamborghini dało znać, że chce ograniczyć sprzedaż swoich samochodów, aby zachować miano marki ekskluzywnej. Firma boi się, że jeżeli na ulicach pojawi się zbyt wiele jej samochodów, przestaną one być postrzegane jako luksusowe maszyny. Ponadto firma nie wierzy, że z trzema samochodami w ofercie jest w stanie osiągnąć wiele większy pułap sprzedaży niż 8500 sztuk na rok. Do tego potrzebne byłoby wprowadzenie nowego auta do oferty, a to według wcześniejszych informacji zobaczyć mamy dopiero w 2025 roku.

Pozostaje jeszcze trzecia kwestia, mianowicie możliwości przerobowe fabryk Lamborghini. W tym momencie zakłady producenta pracują pełną parą, a kolejki na odebranie samochodów są coraz dłuższe. Według aktualnych danych zapisy na Lamborghini Urus wyczerpane są do września 2020 roku. Aby móc produkować znaczne większe ilości maszyn, firma musiałaby przeprowadzić ogromną inwestycję w rozbudowę swoich linii montażowych. Producent musi być pewny czy taki ruch się opłaci i przede wszystkim musi wyłożyć na niego niemałe pieniądze.

2019 Lamborghini Urus

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Automotive News Europe

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz