Supersamochody

EUROTERROR ciąg dalszy – z oferty AMG zniknąć może nawet 75% samochodów

Wszystkiemu winne są coraz bardziej wyśrubowane normy emisji dwutlenku węgla.

Wszystkiemu winne są coraz bardziej wyśrubowane normy emisji dwutlenku węgla.

O tym, że coraz ostrzejsze przepisy Unii Europejskiej dotyczące motoryzacji zabijają ją powoli na starym kontynencie nie trzeba chyba nikomu przypominać. Kolejne wchodzące w życie rozporządzenia zmuszają europejskie koncerny do inwestowania coraz większych pieniędzy w ekologiczne technologie oraz powodują, że ich samochody mają coraz mniej charakteru i mocy. Przykładem mogą być Mercedes-AMG A 45 S oraz Mercedes-AMG CLA 45 S, które zadebiutowały w tym roku, w których marka musiała specjalnie opracować cichsze wydechy.

Oprócz zabijania swoich rodzimych marek, UE nie pozwala również sprowadzać na swój teren samochodów, które nie spełniają jej norm. Z tego powodu na naszych ulicach możemy nigdy nie zobaczyć Tesli Cybertruck czy nowego Forda Mustanga Shelby GT500. Niestety, ale wczoraj dotarły do nas kolejne smutne informacje, tym razem związane bezpośrednio z rygorystycznymi przepisami emisji zanieczyszczeń.

Według portalu The Financial Times Mercedes-AMG w najbliższym czasie chce zmniejszyć swoją obecną emisję dwutlenku węgla wynoszącą 138 gramów na kilometr do około 100 gramów na kilometr. Oznaczać to będzie, że z oferty producenta zniknie bardzo duża część najmocniejszych pojazdów.

Dane zebrane przez źródło pokazują, że w tym momencie ponad co trzeci sportowy samochód tworzony przez europejskie marki nie spełnia norm UE. Fakt ten zmuszać ma Mercedesa-AMG do usunięcia z oferty aż 75% najmocniejszych modeli, ponieważ kupowane są one zbyt chętnie, co powoduje, że marka płacić musi bardzo wysokie kary za ich produkcję.

Poinformować miało o tym potajemnie kilku szefów salonów niemieckiej marki. Ponadto niedawno prezes koncernu Daimlera Ola Kallenius podczas spotkania z inwestorami w Londynie stwierdził, Mercedes nie może kontrolować upodobań swoich klientów, jednak ma w zanadrzu technologie, które pomóc mają spełnić wyśrubowane normy Unii Europejskiej.

2019 Mercedes-AMG A35 Edition 1 – zdjęcia z naszego testu

Zdjęcia: Michał Śniadek

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: The Financial Times

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

One thought on “EUROTERROR ciąg dalszy – z oferty AMG zniknąć może nawet 75% samochodów

  • 20 grudnia 2019 at 15:17
    Permalink

    To czas sie zaprzyjaznic z Ukraincem, an ktorego zarejestrujemy dobry samochod…

    Reply

Dodaj komentarz