Samochody elektryczne

Tesla Cybertruck nie trafi na europejskie drogi?

Powodem są surowe przepisy dotyczące konstrukcji samochodów, jakie obowiązują na terenie starego kontynentu.

Powodem są surowe przepisy dotyczące konstrukcji samochodów, jakie obowiązują na terenie starego kontynentu.

Od momentu premiery Tesli Cybertruck minęło już sporo czasu, jednak o samochodzie ciągle jest głośno. Nie ma co się jednak temu dziwić, ponieważ pojazd znacznie odbiega od wszystkich samochodów jakie spotkać możemy aktualnie na publicznych drogach. Maszyna oferuje nie tylko niesamowite osiągi oraz przede wszystkim niecodzienny wygląd. Niestety jak się okazuje, z powodu kształtu nadwozia samochód może nie trafić na europejskie drogi, ponieważ nie spełnia ono norm obowiązujących na starym kontynencie.

Co gorsza – informacja ta dotyczy auta już w ucywilizowanej formie, z większymi światłami, lusterkami i miękkimi krawędziami, którego wizualizację przedstawialiśmy na początku bieżącego miesiąca. Surowej wersji pojazdu, jaką Elon Musk pokazał na oficjalnej prezentacji jest jeszcze dalej do otrzymania pozwolenia na poruszenie się po Europie. Poinformował o tym ekspert ds. bezpieczeństwa funkcjonalnego samochodów w SGS-TÜV Saar GmbH Stefan Teller w rozmowie z internetowy portalem tygodnika Der Spiegel.

Problemem jest nie tylko sama konstrukcja pojazdu, ale również materiały z jakich jest on wykonywany. Cybertruck budowany jest z tego samego metalu, co statek kosmiczny Starship, jaki pewien czas temu zaprezentował SpaceX. Plusem tego rozwiązania jest to, że nadwozie auta jest niezwykle wytrzymałe na uderzenia i zarysowania, ale zarazem jest bardzo sztywne. W Europie zderzak oraz maska każdego auta muszą być giętkie, aby w razie uderzenia w pieszego pochłaniać energię.

Ponadto zbyt sztywna konstrukcja rodzi kolejną negatywną cechę, która jest nie do zaakceptowania w Europie. O ile w przypadku uderzenia, nadwozie Cybertrucka może zostać nieuszkodzone, to impet przejdzie na kierowce i pasażerów, którzy otrzymać mogą duże obrażenie wewnętrzne.

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że Tesla zdecyduje się wprowadzić znaczne poprawki do samochodu, tak, aby klienci na starym kontynencie mogli oficjalnie kupić auto. Mogłoby okazać się to opłacalne, z uwagi na to, że Europa jest bardzo dużym rynkiem, który chętnie przyjmuje auta elektryczne.

2022 Tesla Cybertruck

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Spiegel Online

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz