Samochody elektryczne

Pierwszy w pełni elektryczny Lexus, poznajcie model UX 300e

Pierwszy raz usłyszeliśmy o nim prawie rok temu, teraz auto doczekało się swojej publicznej premiery.

Pierwszy raz usłyszeliśmy o nim prawie rok temu, teraz auto doczekało się swojej publicznej premiery.

Pierwsze pogłoski na temat całkowicie elektrycznego Lexusa dotarły do nas już na samym początku bieżącego roku. Japońska marka zarejestrowała wtedy w Europejskim Urzędzie Własności Intelektualnej nazwę “UX300e”. Kierując się dotychczasowymi nazwami modeli producenta, jasno sugerowało to, że szykuje się on do prac nad elektrycznym autem. Potwierdzenie tej informacji otrzymaliśmy pod koniec kwietnia, jednak bez żadnych konkretnych informacji co do samego pojazdu. Teraz, po długim czasie czekania, samochód jest oficjalnie z nami.

Pierwszy w pełni elektryczny model marki zadebiutował wczoraj podczas Międzynarodowej Wystawie Samochodów w Guangzhou w Chinach. Miejsce premiery nie jest przypadkowe, ponieważ maszyna celować ma przede wszystkim w rynek tego kraju, druga na liście priorytetów jest Europa oraz Japonia.

Pod względem wyglądu UX300e niewiele różni się od swojego spalinowego odpowiednika. Auto posiada nowe, bardziej aerodynamiczne koła, zawieszenie obniżone o 20 milimetrów oraz przeprojektowaną pokrywę podwozia. W środku zmiany również są minimalne i odnoszą się jedynie do nowych, cyfrowych zegarów.

Umieszczony z przodu silnik spalinowy zastąpiony został elektryczną jednostką o mocy 203 koni mechanicznych i 300 Nm. Litowo-jonowe akumulatory o pojemności 54,3 kWh zapewniać mają na pojedynczym ładowaniu zasięg na około 400 kilometrów liczony w cyklu NEDC. Przy użyciu ładowarki o mocy 50 kW baterię do 100% naładujemy w czasie zaledwie 50 minut.

Dodanie do pojazdu zestawu akumulatorów oraz zmiana silnika spowodowały, ze cała konstrukcja ważny teraz 1900 kilogramów. W związku z tym inżynierowie firmy zmodyfikowali nadwozie tak, aby lepiej radziło sobie ze stałym, dodatkowym obciążeniem. W trosce o bezpieczeństwo pieszych, który mogą nie słyszeć elektrycznego pojazdu, Lexus przygotował „systemem aktywnej kontroli dźwięku”, który emituje delikatne sygnały dźwiękowe ostrzegające otoczenie o zbliżającym się samochodzie.

Lexus UX300e otwiera nowy rozdział w historii japońskiej marki. Jest to pierwszy w pełni elektryczny pojazd, jednak nie ostatni. Toyota w tym momencie pracuje nad nową płytą podłogową, która dedykowana będzie ściśle dla aut napędzanych energią elektryczną, na której z pewnością powstaną kolejne modele przyjaznych dla środowiska Lexusów.

2020 Lexus UX300e

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Lexus

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz