Samochody elektryczne

Oto najnowsze dziecko Tesli – Cybertruck

CD Projekt RED już zaciera ręce na widok tego samochodu.

CD Projekt RED już zaciera ręce na widok tego samochodu.

Możemy być pewni, że niejedna marka w tym roku planowała, że premiera jej samochodu odbije się najgłośniejszym echem w świecie motoryzacji. Producenci nie uwzględnili jednak jednej bardzo ważnej rzeczy, Tesla oraz jej dyrektor Elon Musk nie boją się niczego. Najpopularniejszy miliarder w internecie zaprezentował najnowsze dziecko swojej firmy, które z miejsca stało się najbardziej szokującym samochodem tego roku.

Patrząc na Cybertrucka możemy odnieść wrażenie, że pojazd albo wyprzedza znacznie swoje czasy i wpasowuje się w kanon Cyberpunka 2077 bądź projektowany był na wzór aut, jakie oglądaliśmy w grach wideo z lat 90. Absolutny minimalizm oraz kanciate kształty sprawią, że tej maszyny nie będzie można pomylić z żadną inną na drodze.

Konstrukcja jest niesamowita nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również na fakt, że jej nadwozie jest jednocześnie ramą konstrukcyjną samą w sobie. Cybertruck w przeciwieństwie do samochodów jakie aktualnie znamy, nie jest ramą obudowaną ładnie wyglądającym nadwoziem, a jednym, solidnym kawałkiem blachy, który podtrzymuje sam siebie. Ponadto metal z jakiego wykonany jest pojazd, to dokładnie ta sama mieszanka, która nadaje kształt najnowszemu statkowi kosmicznemu Starship, jaki stworzył SpaceX. Dzięki temu auto jest niezwykle odporne na zarysowania i uderzenia. Również i szyby pojazdu mają być niezwykle twarde, jednak podczas prezentacji udało się je łatwo zniszczyć…

Nie tylko wygląd samochodu robi wrażenie, ale również i jego osiągi. Najmocniejsza wersja z napędem na wszystkie koła przyspiesza do 100 km/h w czasie 2,9 sekund. Najmniejszy dostępny zestaw baterii zapewniać ma zasięg na około 400 kilometrów, jeżeli jednak jesteśmy w stanie zapłacić więcej, to Cybertruck ma być w stanie na jednym ładowaniu przejechać nawet 800 kilometrów.

Wnętrze samochodu jak przystało na Teslę prawdopodobnie będzie niezwykle minimalistyczne, a w centralnej części deski rozdzielczej umieszczony zostanie duży ekran dotykowy. Zaznaczmy jednak, że kokpit nie został jeszcze oficjalnie pokazany. Pewne jest to, że w środku zagospodarowane zostanie miejsce na 6 siedzeń.

Warto wspomnieć, że pojazd może przewozić ładunki o łącznej masie 1500 kilogramów, a jego bagażnik jest w stanie zmieścić nawet quad. Auto posiada specjalną wysuwaną rampę, która pomaga w wprowadzeniu do otwartego bagażnika innego pojazdu. W przypadku holowania, Cybertruck jest gotowy pociągnąć ładunek ważący nawet 6,350 kilogramów. W przypadku, kiedy będziemy musieli przewieźć coś w nieprzyjaznym terenie, adaptacyjne pneumatyczne zawieszenie oferuje nawet 40 centymetrowy prześwit.

Auto oferowane będzie w różnych wersjach. Najtańsza posiadać ma napęd na przednią oś i jeden silnik elektryczny na pokładzie. Droższe warianty dysponować będą napędem AWD i dwoma, a nawet trzema jednostkami napędowymi. Jak już wspominaliśmy zależnie od zestawu baterii, samochód będzie w stanie przejechać od 400 do 800 kilometrów na jednym ładowaniu.

Cena? Bazowa wersja to 40 tysięcy dolarów, trzysilnikowe wydanie z napędem na każdą oś to koszt już 70 tysięcy dolarów. Jest to niewiele w zamian za to, co oferuje Cybertruck. Pierwsze zamówienia na samochód są już przyjmowane, dostawy wystartować mają pod koniec 2021 roku.

2022 Tesla Cybertruck

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: Tesla

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz