Aston Martin DBX – pierwszy SUV brytyjskiego producenta

Samochód naprawdę może się podobać.

Samochód naprawdę może się podobać.

Obserwując przez ostatnie lata zdjęcia szpiegowskie, oficjalne zapowiedzi i przecieki, byłem bardzo sceptycznie nastawiony do projektu SUV-a od tak prestiżowej marki jak Aston Martin. Samochód wyglądał jak dziwny ulep, który będzie jedynie rebrandowanym Mercedesem bez duszy.

To co ostatecznie wyszło z tego projektu znacząco przeszło moje oczekiwania. Nadwozie prezentuje się bardzo dobrze i niewydaje się być obłe, czy przerośnięte. Przedni pas to ogromny wlot powietrza o charakterystycznym kształcie, dość duże światła i smukłe przetłoczenia. Z tyłu znajdziemy reflektory o kształcie zbliżonym do modelu Vantage, które są integralną częścią lekkiego spoilera na klapie bagażnika. Zderzak w zupełnie innym kolorze prezentuje się ciekawie i nietypowo.

Źródłem napędu jest 4-litrowy silnik V8 z podwójnym turbodoładowaniem od Mercedesa-AMG. W przypadku DBX-a generuje on 550 KM oraz 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Całość przekazywana jest na wszystkie koła za pośrednictwem 9-biegowej skrzyni automatycznej znanej z modeli AMG.

Jeśli chodzi o osiągi, Aston Martin DBX będzie potrzebował zaledwie 4,5 sekundy aby przyspieszyć od 0 do 100 km/h, a prędkość maksymalna wynosić będzie aż 291 km/h.

We wnętrzu znajdziemy jakość na najwyższym poziomie. Design znacząco odbiega od pozostałych modeli producenta, jednak wszystko zostało zaprojektowane, aby dawać jak największe poczucie przestronności. Za kierownicą znajdziemy ogromny, 12,3-calowy wyświetlacz zamiast zegarów, a w konsoli centralnej nieco mniejszy, 10,25-calowy ekran.

Od strony praktycznej Aston Martin chwali się pojemnością bagażnika wynoszącą 823 litrów z możliwością powiększenia do 1540 litrów po złożeniu tylnych oparć. Auto wyposażono w relingi dachowe, co pozwala na przewożenie jeszcze większej liczby bagaży. Na pokładzie znajdziemy regulowane zawieszenie, które możemy podnieść w ciężkim ternie o 45 mm lub obniżyć względem punktu neutralnego o 50 mm w celu załadunku, czy wygodnego wsiadania.

Jeśli chodzi o ceny, to Aston Martin DBX został wyceniony w Niemczech na 193.500 euro, co przekłada się ok. 830 tysięcy złotych. Przedstawiciele brytyjskiego producenta już teraz chwalą się ogromnym zainteresowaniem modelem. Do salonów ma trafić w przyszłym roku.

2020 Aston Martin DBX

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz