Samochody elektryczne

Tak będzie wyglądał elektryczny następca Clio RS?

Renault planuje zastąpić Clio RS zupełnie nowym ZOE RS z napędem elektrycznym.

Renault planuje zastąpić Clio RS zupełnie nowym ZOE RS z napędem elektrycznym.

Kilka dni temu AutoExpress ogłosił, że Renault nie widzi dalszego sensu produkcji małego hothatcha w aktualnej formie. Jak powiedział Ali Kasai z centrali Renault, Clio RS aby wciąż mogło mieć wysoką moc, oferować bardzo dobre osiągi i zarazem spełnić normy emisji CO2, musiałoby mieć na pokładzie wiele drogich technologii, które podniosły cenę do poziomu, którym klienci nie byliby już zainteresowani.

Niemniej jednak podobno plan zakłada, aby Renault Sport przygotowało sportową wersję Zoe, który częściowo bazuje właśnie na Clio. Ma podobne rozmiary, częściowo te same elementy wnętrza, jednak ma zupełnie inny napęd. Sercem jest bowiem 135-konny silnik elektryczny.

W 2017 roku mogliśmy podziwiać próbkę możliwości tuningu elektrycznego Zoe. Renault Sport zaprezentowało wtedy koncepcyjne Zoe E-Sport, które wykorzystywało dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 460 KM i 640 Nm, posiadało napęd na wszystkie koła i pozwalało rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 3,2 sekundy, a do 200 km/h w mniej niż 10 s. Dla porównania aktualne Zoe potrzebuje ok. 10 s aby przyspieszyć do 100 km/h.

Na efekty pracy Renault Sport przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać. Zaledwie w czerwcu Renault oficjalnie zaprezentowało nowe Zoe i samochód wciąż nie wyjechał na publiczne drogi.

Niemniej jednak możemy nieco pofantazjować na temat wyglądu nadchodzącego modelu. Grafiki przygotował Kleber Silva, który ma na swoim koncie już kilka udanych wizualizacji. Prezentowane przez nieco Zoe RS posiada złoty lakier, 19-calowe felgi wzięte wprost z Clio RS, obniżone zawieszenie oraz przeprojektowane zderzaki. Efekt końcowy jest zadziwiająco dobry, a jedyne co nie pasuje do tego modelu to centralnie umieszczona rura wydechowa.

Renault Zoe RS powinniśmy się spodziewać najszybciej na początku 2021 roku.

2022 Renault Zoe RS – wizualizacje

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

2017 Renault Zoe E-Sport Concept

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz