Samochody elektryczne

Tak na żywo prezentuje się Porsche Taycan z pakietem SportDesign

Tak prezentuje się stylistycznie usportowiona wersja elektrycznego Porsche Taycan.

Tak prezentuje się stylistycznie usportowiona wersja elektrycznego Porsche Taycan.

Po czterech latach od premiery koncepcyjnego Mission E, Porsche zaprezentowało jego produkcyjną wersję. Podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie główną atrakcją stoiska niemieckiego producenta był elektryczny model, który został bardzo ciepło przyjęty.

Stylistycznie Porsche Taycan niewiele zmienił się od prototypu, a opcjonalnie możemy go nawet wyposażyć w felgi zaczerpnięte wprost z Mission E. Wszelkie linie zostały niemalże niezmienione, a największą zmianą są tradycyjne drzwi i nieco przeprojektowana deska rozdzielcza z nowym tunelem środkowym.

Opcjonalnie klienci będą mogli zrezygnować ze zwykłych zderzaków i progów decydując się na pakiet SportDesign. Z przodu pojawią się większe „łezki” pod reflektorami, po bokach większe progi, a z tyłu zderzak z dodatkowym przetłoczeniem oraz nieco zmienioną stylistyką.

Dopłata za cały pakiet SportDesign od Porsche Exclusive Manufaktur wynosi 12.882 zł, a za wersję z elementami lakierowanymi na wysoki czarny połysk należy zapłacić 13.840 zł (o 958 zł więcej). Można również zamówić elementy wyglądu oddzielnie. Sam przedni zderzak to dla przykładu koszt 8.554 zł.

Porsche Taycan występuje aktualnie wyłącznie w dwóch topowych wersjach – Turbo oraz Turbo S. Obie charakteryzują się tym samym źródłem napędu, jednak w nieco zmienionej formie. W standardzie obie warianty posiadają moc 625 KM i różnią się momentem obrotowym – odpowiednio 850 Nm oraz 1050 Nm. W trybie Overboost wersja Turbo zostaje podkręcona do 680 KM, a Turbo S do aż 761 KM.

To pozwala na sprint od 0 do 60 mph (96 km/h) w czasie odpowiednio 3,0 sekundy oraz 2,6 sekundy, a do 200 km/h (124 mph) w 10,6 s oraz 9,8 s. Prędkość maksymalna w obu przypadkach jest ograniczona elektronicznie do 260 km/h.

Źródłem prądu topowych wersji Porsche Taycan jest umieszczony w podłodze zestaw akumulatorów litowo-jonowych o łącznej pojemności 93,4 kWh, które dostarcza LG. Pozwala to na przejechanie wg pomiarów WLTP od 381 km do 450 km w wersji Turbo oraz od 387 km do 412 km w wersji Turbo S.

Co ważne, jest to instalacja 800-woltowa, dzięki czemu możliwe było zaimplementowanie ultraszybkiego systemu ładowania. W przypadku podłączenia samochodu do ładowarki 270 kW, czas ładowania od 5% do 80% wynosi zaledwie 22,5 minuty. W przypadku korzystania z szybkiej ładowarki o mocy 150 kW, czas ten wydłuża się do 36 minut.

W Polsce ceny Porsche Taycan startują od 650.000 zł. Sprzedaż oficjalnie ma się rozpocząć w grudniu bieżącego roku.

2020 Porsche Taycan Turbo SportDesign – zdjęcia z IAA 2019

zdjęcia: Michał Śniadek

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz