Samochody elektryczne

Oto elektryczna Honda e w produkcyjnej formie [zdjęcia z IAA]

Urocze i elektryczne auto idealne do miasta.

Urocze i elektryczne auto idealne do miasta.

Podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Honda pokazała oficjalnie swoje pierwsze w pełni elektryczne auto, które trafi do masowej produkcji. Honda e to elektryczne, idealnego do miasta auto z rzucającym się w oczy designem i nowoczesną technologią na pokładzie. Samochód ogrywa dodatkowo w japońskiej marce bardzo ważną rolę, z uwagi na to, że zapowiada całkowitą elektryzację całej gamy modeli Hondy, która ma zostać osiągnięta do 2025 roku.

Pod względem wizualnych trudno jest znaleźć podobne auto. Honda e prezentuje się niczym powiększona zabawka. Auto nie posiada żadnych agresywnych linii czy przetłoczeń, cała jego bryła jest jednolita, przez co sprawia wrażenie bardzo smukłego. Przedni, ciemny panel jak i światła przeniesione zostały na tył prawie bez większych zmian, co jest niezwykle ciekawym zabiegiem designerskim.

W środku uwagę zwraca przede wszystkim podwójny 12,3-calowy ekran dotykowy. Również zegary za kierownicą są cyfrowe, podobnie jak dwa wyświetlacze w rogach deski rozdzielczej, które wyświetlają na żywo obraz z kamer zastępujących tradycyjne lusterka boczne. Komputer pokładowy posiada nowoczesne oprogramowanie Honda Personal Assistant, z którym kontaktujemy się za pomocą głosu.

Za napęd pojazdu odpowiada jeden elektryczny silnik, który umieszczony jest na tylnej osi i przekazuje moc tylko na nią. Jednostka dostępna będzie w dwóch wariantach – o mocy 137 KM oraz 156 KM z momentem obrotowym w obu przypadkach wynoszącym 315 Nm. 100km/h Honda E osiągać ma w około 8 sekund. Co ważne – masa samochodu rozłożona jest w idealnej proporcji 50:50.

Umieszczony na pokładzie zestaw baterii 35,5 kWh pozwoli nam na przejechanie około 220 km. Dzięki funkcji szybkiego ładowania akumulator zostanie naładowany w 30 minut do 80% swojej mocy, co pozwoli na dalsze przejechanie 177 kilometrów.

Zamówienia na samochód składać można już w wybranych krajach europejskich, niestety nie w Polsce. Na ten czas nie mamy informacji o konkretnej cenie za pojazd oraz nie wiemy kiedy pierwsze sztuki trafią do swoich właścicieli.

zdjęcia – Michał Śniadek

Honda E – zdjęcia z IAA 2019

Honda E

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz