Supersamochody

Koenigsegg: Jesko rozpędzi się do ponad 300 mph

Christian von Koenigsegg przy okazji pogratulował Bugatti osiągnięcia 304 mph.

Christian von Koenigsegg przy okazji pogratulował Bugatti osiągnięcia 304 mph.

Osiągnięcie przez Bugatti prędkości ponad 300 mil na godzinę za kierownicą prototypu Chirona Super Sport wywołało spore poruszenie w branży super- i hipersamochodów. Pewne jest, że teraz wiele firm będzie robiło co mogło, aby ten wynik przebić i stać numerem 1 na liście najszybszych produkcyjnych samochodów.

Wynik 304 mph (490 km/h) nie jest wciąż oficjalny, gdyż był wykonany przez prototypowy samochód i w dodatku wyłącznie jeden raz. Według zasad, aby rekord prędkości został zatwierdzony musi być przeprowadzony z wykorzystaniem produkcyjnego samochodu oraz wyliczana jest średnia z dwóch zweryfikowanych przejazdów.

Teraz Bugatti przygotowuje się wraz z produkcyjnym egzemplarzem Chirona Super Sport 300+ do wykonania dwóch następnych przejazdów, a konkurencja przygotowuje się do rzucenia rękawicy własnymi autami.

Mówiliśmy to wcześniej i mówimy to również teraz, specjalna wersja Jesko dostosowana do wysokich prędkości, powinna być w stanie rozpędzić się do ponad 300 mil na godzinę.

Christian von Koenigsegg

Koenigsegg Jesko nowym królem?

Głównym konkurentem Bugatti w pogoni o najwyższą prędkość samochodem osobowym od lat jest Koenigsegg. To właśnie do szwedzkiego producenta należy aktualny rekord prędkości 470 km/h wykonany w Agerze RS w 2017 roku.

Dziś na rynku mamy bezpośredniego następcę – Jesko. Nowy model, którego nazwa pochodzi o imienia ojca założyciela firmy, posiada pod maską 5-litrowe V8 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 1600 KM oraz 1500 Nm. Uważany jest za najszybszy model w historii firmy i już podczas premiery w marcu 2019 roku jego prędkość maksymalną określano mianem „ponad 300 mil na godzinę”.

W wywiadzie dla magazynu Top Gear, Christian von Koenigsegg zapowiedział, że jego firma ponownie stanie do walki o rekord prędkości, jednak nie sprecyzował kiedy to nastąpi. Najpewniej firma wstrzyma się do próby prędkości Bugatti Chiron Super Sport 300+, a następnie będzie starała się go szybko zdetronizować.

2021 Koenigsegg Jesko Red Cherry Edition

źródło: Koenigsegg, Top Gear

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

6 thoughts on “Koenigsegg: Jesko rozpędzi się do ponad 300 mph

 • 8 września 2019 at 17:27
  Permalink

  I tak Bugatti ma większy prestige i jest bardziej pożądanym autem. Poza tym ten szewdzki koncern idzie na łatwiznę..zamiast samemu wykazać się kreatywnością i wyprowadzić na rynek nową wersję jako pierwszą to czekają na konkurencję i dopiero jak ich pobiją w testach to wprowadzają do produkcji..

  • 11 września 2019 at 09:32
   Permalink

   Nie, wcale tak nie jest. Tutaj chodzi o bicie rekordu nie produkcje. Czytaj ze zrozumieniem, jeleniu

   • 27 września 2019 at 15:35
    Permalink

    Jak chodzi tylko o bicie rekordu łosiu to niech zrobią pojazd typu Thrust SSC i nazwą go koenigsegg i będą mieli rekord prędkości. Ani luksusem ani prestiżem nie są w stanie wygrać z Bugatti więc bawią się w te przebijanie rekordów..za chwile ich samochód będzie wyglądał jak bolid F1 i tylko w kasku będzie do niego można wsiąść.

 • 8 września 2019 at 23:32
  Permalink

  Nie pobiją, ponieważ nie dokonają tego na tym samym torze i będą mieli łatwiejsze warunki, bardziej przejrzyste powietrze i dłuższą prostą. Bugatti może osiągnąć prędkość 515 km/h.

  • 9 września 2019 at 11:08
   Permalink

   Co wy za bzdury piszecie ten wynik jest nie do przyjęcia każdy się spusz… a bo bugatti pojechał szybciej, ale tylko raz bez powtórzenia i z modyfikacjami a to jest nie do przyjęcia konkurencja jest bardzo mocna więc i takim bugatti będzie bardzo trudno bić kolejne rekordy i tu będę podkreślał muszą to zrobić bez modyfikacji i w obie strony.

   • 11 września 2019 at 20:22
    Permalink

    Koenigsegg pewnie postara się by pobić też rekord nie tylko 300 mph ale też 500 km/h

Comments are closed.