Supersamochody

Bugatti Chiron Super Sport 300+ – najszybszy Chiron w produkcji

Bugatti zapowiedziało ograniczoną produkcję 30 egzemplarzy.

Bugatti zapowiedziało ograniczoną produkcję 30 egzemplarzy.

Bugatti na początku tego tygodnia pokonało barierę 300 mil na godzinę samochodem osobowym. Specjalnie przebudowany Bugatti Chiron osiągnął wynik dokładnie 304,773 mph (490,484 km/h), co jest aktualnie najwyższą osiągniętą prędkością za kierownicą samochodu. Wynik oficjalnie nie został wpisany do księgi rekordów, gdyż wykonano jeden przejazd.

Aby to osiągnąć, inżynierowie Bugatti przebudowali Chirona Sport przedłużając jego nadwozie o 25 centymetrów, usuwając wysuwany spoiler, przeprojektowując dyfuzor oraz układ wydechowy, a także montując specjalne zawieszenie, które dzięki wykorzystaniu czujników laserowych dostosowuje ustawienie amortyzatorów. Do tego wymieniono 8-litrowy silnik W16 na podkręconą, 1600-konną wersję z nowego Bugatti Centodieci. Zgodnie z zapowiedzią, auto wkracza teraz do produkcji i wyjedzie na drogi publiczne.

Nowa wersja otrzymała przydomek „Super Sport 300+”. Względem prototypu, który był do niedawna na ustach wszystkich, w środku znajdziemy „zwykły” skórzany fotel z Chirona Sport, a obok niego fotel pasażera, zamiast półki z urządzeniami pomiarowymi. Zniknęła klatka bezpieczeństwa, zawieszenie zostało podniesione do standardowego poziomu, aby auto było używalne na zwykłych drogach oraz ustawiono elektroniczne ograniczenie prędkości, jednak nie sprecyzowano do jakiej wartości.

Bugatti zaznaczyło, że istnieje możliwość zamówienia wersji z klatką bezpieczeństwa oraz bez limitera, jeśli ktoś chciałby sprawdzić prędkość maksymalną na własnej skórze. Firma dodatkowo zorganizuje wjazd na tor testowy Ehra-Lessien oraz potrzebny sprzęt pomiarowy.

Każdy z egzemplarzy limitowanego Chirona Super Sport 300+ to wydatek 15,26 mln zł bez wliczenia w to żadnych podatków. Jeden z egzemplarzy został sprzedany wczoraj w nocy podczas premiery samochodu na specjalnym evencie. Pierwszy właściciel tego modelu podpisał umowę bezpośrednio na prototypie.

2020 Bugatti Chiron Super Sport 300+

2020 Bugatti Chiron Super Sport 300+ – prototyp osiągający prędkość 490 km/h

2019 Bugatti Chiron Sport Longtail zbudowany na próbę prędkości

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz