Samochody elektryczne

Porsche powiększyło liczbę udziałów w Rimac Automobili

Niemiecki producent posiada aktualnie 15,5% akcji chorwackiego producenta hipersamochodów elektrycznych.

Niemiecki producent posiada aktualnie 15,5% akcji chorwackiego producenta hipersamochodów elektrycznych.

W czerwcu zeszłego roku informowaliśmy o zakupie 10% akcji chorwackiego Rimac Automobili przez Porsche. Dziś po premierze Taycan, swojego pierwszego samochodu elektrycznego, niemiecki producent oficjalnie zapowiedział korzystanie z zaawansowanej technologii Rimaca w przyszłych modelach, a teraz także zakupił kolejne 5,5% akcji swojego partnera biznesowego.

Porsche planuje poważnie zagościć w branży samochodów elektrycznych, dzięki współpracy z Rimac. W planach jest stworzenie małego elektrycznego samochodu sportowego pokroju Porsche 718, a także w przyszłości stworzenie hipersamochodu elektrycznego.

Jak podkreślają przedstawicie obu firm, Porsche i Rimac wiele się nauczyły od siebie w przeciągu ostatnich 12 miesięcy współpracy i planują ją pogłębiać w najbliższych latach.


Rimac stał się ogromnie popularny z uwagi na udział ich pierwszego samochodu – Rimac Concept_One – w programie motoryzacyjnym The Grand Tour, czyli w nowym show Jeremy’ego Clarksona, Jamesa Maya i Richarda Hammonda w Amazon Prime. Niestety ich samochód został rozbity na planie podczas nagrywania wyścigu górskiego w Szwajcarii. Richard Hammond wyleciał na jednym z zakrętów, przeleciał 300 metrów ciągle dachując, a następnie wylądował na dachu. Udało mu się opuścić pojazd o własnych siłach tuż przed tym jak auto się zapaliło i doszczętnie spłonęło. Z uwagi na bardzo wytrzymało konstrukcję Concept_One, Hammond doznał jedynie urazu lewej nogi i drobnego wstrząsu.

Aktualnie w ofercie posiada modelu C_Two, który został pokazany w marcu zeszłego roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Jednostki napędowe nowego elektrycznego supersamochodu generują łącznie 1914 KM oraz 2300 Nm momentu obrotowego. To pozwala na sprint od 0 do 60 mph (96 km/h) w 1,95 s i maksymalnie rozpędzić się do 412 km/h. Samochód posiada zasięg do 650 km, a ładowanie akumulatorów do 80% trwa zaledwie 30 minut. Planowana jest produkcja 150 sztuk, z czego większość jest już wyprzedana.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz