Lamborghini przez najbliższe lata nie zrezygnuje z silnika V12

Do debaty o przyszłość wielolitrażowych silników dołączyło Lamborghini z bardzo dobrą wiadomością.

Do debaty o przyszłość wielolitrażowych silników dołączyło Lamborghini z bardzo dobrą wiadomością.

Ostatnio temat przyszłości wielolitrażowych silników stał się jedną z największych dyskusji jakie mają aktualnie miejsce w świecie motoryzacji. Na ten moment swoje zdanie wyraziły trzy marki. Pierwszy był Mercedes, który ogłosił, że jednostka V12 jest dla niego martwa i w związku z tym zaprezentował na targach motoryzacyjnych w Genewie ostatnią edycję Mercedesa-AMG S65 napędzanego przez wspomnianą jednostkę. Następnie BMW oznajmiło, że także nie wiąże przyszłości z wielolitrażowymi silnikami i dlatego najprawdopodobniej następna generacji BMW Serii 7 nie będzie dostępna nie tylko z silnikiem V12, ale również z V8.

Rolls-Royce jest odmiennego zdania i poinformował, że zamierza wykorzystywać jednostkę z dwunastoma cylindrami tak długo, jak będzie to możliwe. Teraz swoją opinię wyraziło Lamborghini i na szczęście mają oni dla nas dobre wiadomości.

Dyrektor techniczny marki – Maurizio Reggiani w wywiadzie dla portalu Wheels Magazine na targach motoryzacyjnych w Genewie powiedział, że jego firma nie zamierza w najbliższych czasach rezygnować z wykorzystywania silnika V12 i będzie on specjalnie modernizowany, aby spełniać coraz bardziej restrykcyjne normy. Aktualnie jednostka ta odpowiedzialna jest za napędzanie Lamborghini Aventador, gdzie spełnia wszystkie normy Euro 6.

Co się stanie jednak jeśli za jakiś czas w życie wejdą nowe, jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy? Reggiani twierdzi, że silnik może zostać dostosowany do jeszcze bardziej wyśrubowanych norm, jednak ucierpią na tym jego osiągi.

W przyszłości wprowadzona zostanie norma Euro 7, która spowoduje spore zmiany i utrudni nam pracę. Będzie to możliwie 2023, 2025 rok. Nowe przepisy będą miały znaczący wpływ na wydajność i osiągi naszych silników.

Maurizio Reggiani, dyrektor techniczny Lamborghini

Lamborghini Aventador SVJ Roadster

źródło: Motor1

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz