Fiat Panda otrzymał 0 gwiazdek w najnowszym teście Euro NCAP

Najnowsze testy Euro NCAP wypadły zdecydowanie niepomyślnie dla grupy FCA.

Najnowsze testy Euro NCAP wypadły zdecydowanie niepomyślnie dla grupy FCA.

Regularnie przeprowadzane testy Euro NCAP pozwalają nam na bieżąco monitorować która marka poszczycić się może wysoką skalą bezpieczeństwa swoich najnowszych pojazdów. Oprócz zwiększania świadomości dotyczącej bezpieczeństwa danego samochodu dla potencjalnych klientów, procedura pomaga przy stałym modernizowaniu systemów, które wspomagają kierowcę w bezwypadkowej jeździe. Dzięki temu wzrasta ich wydajność, a samochody i drogi z roku na rok stają się bezpieczniejsze, przynajmniej w praktyce.

Pod koniec lipca tego roku pisaliśmy o teście Euro NCAP Volvo XC40 i Forda Focusa, które zgarnęły w zestawieniu najwyższe, możliwe noty. Jest to oczywiście duma dla obu marek i duża zachęta do zakupu tych konkretnych modeli. Niestety, ale nie każdy sprawdzian wypada tak pozytywnie.

Do budynku testowego organizacji trafiły niedawno dwa samochody należące do marek zrzeszonych w koncern FCA (Fiat Chrysler Automobiles) – nowy Jeep Wrangler i Fiat Panda. Pierwszy z samochodów otrzymał w teście jedną gwiazdkę, drugi… zero. 

Do tak niskich not przyczyniły się nie tylko bardzo słabe wyniki ochrony wewnętrznej pasażerów – 50% ochrony kierowcy, 69% ochrony dzieci na tylnych siedzeniach i 49% ochrony pieszego przy uderzeniu w przednią maskę – w przypadku Jeepa Wranglera. Ale oprócz tego także szczątkowe systemy bezpieczeństwa pomagające kierowcy na drodze.

Jeep posiada na pokładzie jedynie oprogramowanie przypominające o zapinaniu pasów i prymitywny ogranicznik prędkości dla kierowcy. Nie wyposażony został nawet w hamulce awaryjne, czy system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu. Fiat Panda przypomni nam jedynie pasach bezpieczeństwa, nic ponad to, dlatego otrzymał w teście zero gwiazdek, jako drugi taki pojazd w historii. Pierwszy był Fiat Punto w 2017 roku. Miejmy nadzieję, ze tak słabe wyniki dadzą do myślenia koncernowi. Jak na ten czas zdecydowanie bezpieczniej przesiąść się do czegoś innego.

źródło: Euro NCAP

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz