Samochody elektryczne

BMW Vision iNext oficjalnie zaprezentowane

BMW oficjalnie prezentując nam swojego futurystycznego crossovera pokazuje jak według nich wyglądać będzie przyszłość motoryzacji.

BMW oficjalnie prezentując nam swojego futurystycznego crossovera pokazuje jak według nich wyglądać będzie przyszłość motoryzacji.

Dość mocno osławiony już samochód koncepcyjny BMW, po miesiącach zdjęć, nagrań i plotek, wreszcie został oficjalnie zaprezentowany światu. Autonomiczny i elektryczny crossover nie tylko prezentuje nam kierunek w tworzeniu samochodów, w jaki zamierza podążać niemiecka marka, ale także zapowiada bezpośrednio model samochodu, który trafi do produkcji.

W wyglądzie zewnętrznym najbardziej w oczy rzucają się małe, wąskie światła oraz ogromny przedni grill chowający w sobie czujniki, niezbędne do samodzielnej jazdy. Włókno węglowe nadaje konstrukcji lekkości, a o zachowanie odpowiedniego charakteru luksusu dbają 24-calowe felgi z niecodziennym wzorem. Futurystyczna sylwetka auta pokryta została lakierem imitującym miedź, która świetnie komponuje się kolorystycznie z niebieskimi akcentami wskazującymi na zelektryzowanie pojazdu.

Kokpit został zaprojektowany tak, aby jak najbardziej przypominać salon. Widzimy dużą ilość drewna oraz specjalną tapicerkę, wszystko w ziemisto-brązowych barwach. Do wnętrza poprzez duży panoramiczny dach wpada duża ilość światła. Oczywiście jak przystało na futurystyczny koncept, nie mogło zabraknąć dużych ekranów zastępujących tradycyjne zegary za kierownicą oraz konsole służące za centrum info-rozrywki. Duży panoramiczny szklany dach stworzony został tak, aby wpuszczać do środka jak najwięcej promieni słonecznych.

Koncept może pracować w trybie „Ease” – całkowitej autonomiczności oraz „Boost” – pozwalającym kierowcy na przejecie sterów nad samochodem. W pierwszym przypadku kierownica i ekran służący za prędkościomierz są chowane z uwagi na to, że nie są do niczego potrzebne. Oznacza to, że w tym wypadku kierowca wybiera jedynie na mapie miejsce gdzie chciałby pojechać i samochód bez żadnej jego interwencji, samodzielnie jedzie pod wskazany adres. Marka niestety nie ujawniła jaka jednostka i baterie odpowiedzialne są za napęd konceptu.

Szef działu badań i rozwoju BMW – Klaus Fröhlich w wywiadzie dotyczącym Vision iNext powiedział, że możliwości, jakie daje stale rozwijająca się autonomiczna jazda i technologie z nią związane otwierają zupełnie nowy zakres doświadczeń i sposobów odbywania podróży. Kierując się tym firma zaprojektowała omawiane auto koncepcyjne jako mobilne środowisko poprawiające jakość życiową, ma być to swego rodzaju „ulubiona przestrzeń” właściciela, w której będzie chciał się relaksować i przebywać.

Vision iNEXT po niezbędnych poprawkach trafi do produkcji w zakładzie marki w Dingolfing, gdzie rocznie buduje się około 300 tysięcy samochodów firmy. Linie montażowe ruszyć mają w 2021 roku, pytanie tylko jak bardzo zmieniony zostanie pojazd, zanim rzeczywiście BMW zdecyduje się wypuścić go na drogi.

BMW Vision iNEXT

źródło: BMW

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz