Sprzedaż Forda Mustanga bije na głowę Chevy Camaro

BMW czy Audi? Lamborghini czy Ferrari? Honda Civic czy Kosiarka? Ford Mustang czy Chevy Camaro? Przyjrzyjmy się danym sprzedażowym dwóch ostatnich aut.

BMW czy Audi? Lamborghini czy Ferrari? Honda Civic czy Kosiarka? Ford Mustang czy Chevy Camaro? Przyjrzyjmy się danym sprzedażowym dwóch ostatnich aut.

Konkurencja wśród marek motoryzacyjnych powstała już w momencie gdy na rynku pojawiła się druga firma produkująca auta, a więc dziesiątki lat temu. Koncernów z czasem przybyło a poszczególne z nich zaczęły szczególnie mocno konkurować między sobą. Mowa tutaj o wieloletniej wojnie pomiędzy np. Audi i BMW czy Lamborghini i Ferrari. Jedną z większych wojen w świecie motoryzacji prowadził zawsze Ford wystawiający swojego Mustanga naprzeciw Camaro z Chevroleta. Patrząc na dane sprzedażowe obu aut, można łatwo stwierdzić, że galopujący koń ostatnimi czasy deklasuje swojego rywala.

Spoglądając w przeszłość zobaczymy, że w latach 2010-2014 Chevy Camaro zdecydowanie królowało nad Mustangiem. W 2015 roku Ford mocno zmienił wizerunek swojego sportowego modelu, co okazało się świetnym ruchem i jeszcze w tym samym roku 122.349 nowych Mustangów znalazło swoich właścicieli. Dla porównania Chevrolet rozsprzedał w tym samym roku „jedynie” 77.502 egzemplarzy Camaro. Od tamtego czasu zdecydowanym i nie zachwianym królem sprzedaży sportowych, amerykańskich aut jest Ford.

Przeczytaj nasz test:

Nowy Ford Mustang – ten sam, lecz z inną twarzą

Według najnowszych publikacji do lipca tego roku kluczyki do Mustanga odebrało 48.362 kierowców, w przypadku Camaro liczba ta wynosi już tylko 29.551. Oznacza to, że na ten czas sprzedaż sportowego modelu Chevroleta spadała o 28%.

Patrząc szerzej widzimy, że ogólna sprzedaż amerykańskich muscle-car spada, jednak Chevy Camaro odnotowuje spadek sprzedaży szybciej niż konkurenci. Zmusiło to markę do obniżenia cen podstawowych Camaro oraz podrasowanych wersji 1LT i 2LT. Firma ma nadzieję, ze ten zabieg pomoże odzyskać jej pozycję lidera sprzedaży nad Dodge Challangerem i Fordem Mustangiem.

Jak przyznał Al Oppenheiser – główny inżynier Camaro w rozmowie z portalem Automotive News, jego marka przegrywa konkurencję głównie na polu 4-cylindrowych silników. Jest to aspekt, gdzie strategia sprzedaży Chevroleta wymaga zdecydowanej poprawy.

Jak wiadomo ogrom osób chce mieć w swoim garażu Mustanga tylko i wyłącznie ze względu na jego wygląd i historię modelu. Nie obchodzą ich mocne osiągi auta, co więcej w biedniejszych krajach liczą na bardziej oszczędne silniki, które nie zrujnują ich portfeli potrzebą ciągłego tankowania samochodu. W Europie Ford wychodzi im na przeciw proponując umieszczenie w bosko wyglądającym Mustangu jednostki 2.3 Ecoboost w niezbyt wygórowanej, jak na taki pojazd cenie.

Problemem Camaro nie są tylko wysokie jak dotąd ceny, ale także wygląd nadwozia. Rewolucja wyglądowa Mustanga udała się na tyle, że do teraz Chevrolet ma problem ze stworzeniem samochodu który wyglądałby równie dobrze. Czy wprowadzone niższe ceny modeli pomogą marce wybić się ponad konkurencję? Jak na ten czas nie warto tego oceniać, jednak wydaje się być to mało prawdopodobne.

2018 Ford Mustang

źródło: Automotive News via Motor1
zdjęcie główne: Michał Śniadek / CarTests
zdjęcia: Michał Śniadek / CarTests, Ford Polska

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz