Samochody elektryczne

Powitajcie Mercedesa EQC – pierwszy elektryczny model niemieckiego producenta

Mercedes jest gotów powalczyć o klientów z Teslą, Audi i Jaguarem.

Mercedes jest gotów powalczyć o klientów z Teslą, Audi i Jaguarem.

Dotychczas elektryfikacja w samochodach Mercedesa była bardzo ograniczona. Głównie skupiano się na tradycyjnych napędach oraz opcjonalnie na hybrydowych wariantach. Nie licząc Smarta, w ofercie znajdowały się zaledwie dwa w pełni elektryczne modele, jednak były one stworzone dla bardzo ograniczonego grona odbiorców – SLS AMG Electric Drive oraz Klasa B Electric Drive.

To ma się teraz zmienić, gdyż Mercedes oficjalnie rusza ze swoją „elektryczną” submarką – EQ. Pierwszym modelem jest zaprezentowany dziś EQC, czyli elektryczny SUV.

Z przodu znajdziemy duży czarny panel łączący przednie lampy i grill. Będzie znak rozpoznawczy wszystkich elektrycznych modeli Mercedesa. Na jego górnej części znajdują się włókna światłowodowe, które nocą tworzą niemal nieprzerwany poziomy pas świetlny.

Z tyłu w uczy rzucają się światłą połączone ze sobą LED-owym paskiem. Jest to zabieg, który stosuje aktualnie w swoich modelach Porsche, czy Audi. Podobieństwo jest ogromne.

Mercedes-Benz EQC ma 4 761 milimetrów długości, 1 884 milimetrów szerokości oraz 1 624 milimetrów wysokości, a rozstaw osi wynosi 2 873 milimetrów. Są to wartość niemalże identyczne jak „spalinowy” odpowiednik w gamie, czyli GLC.

Wnętrze jest podobne do bieżących modeli niemieckiego producenta, z Klasą A oraz nowym CLS na czele. Wyposażony jest podwójny wyświetlacz z ekranem dotykowym i głosową obsługą „Hey Mercedes”.

Mercedes-Benz EQC wyposażony jest w układ napędowy wykorzystujący dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś. Silniki mają odmienną konfigurację, co ma się przełożyć na ograniczenie zużycia energii i lepszą dynamikę. Przedni został zoptymalizowany pod kątem uzyskania maksymalnej efektywności w niskim i średnim zakresie obciążenia, podczas gdy tylny decyduje o dynamicznych własnościach napędu.

Łącznie samochód posiada 300 kW (408 KM) mocy oraz 765 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pozwala to na sprint od 0 do 100 km/h w zaledwie 5,1 s, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 180 km/h.

EQC wyposażony jest w akumulatory o pojemności 80 kWh, co pozwala na przejechanie ok. 450 km na jednym ładowaniu. Na pokładzie znajduje się system szybkiego ładowania, który przy zastosowaniu ładowarki 110 kW jest w stanie naładować 70% baterii w 40 minut (ok. 350 km zasięgu).

Mercedes planuje wyzwać na pojedynek Teslę Model X, Jaguara I-Pace oraz nadchodzące Audi e-Tron. Jak sobie poradzi zobaczymy w przyszłym roku, gdyż produkcja ma się rozpocząć w pierwszej połowie 2019 roku.

2020 Mercedes-Benz EQC 400 4Matic

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz