BMW i8 GTR – doczekaliśmy się 540-konnej wersji z V8

Oto wersja BMW i8, na którą wszyscy czekaliśmy i ma wręcz fenomenalny dźwięk silnika.

Oto wersja BMW i8, na którą wszyscy czekaliśmy i ma wręcz fenomenalny dźwięk silnika.

BMW i8 to przepiękny i futurystyczny samochód hybrydowy, który mimo, że zadebiutował w 2012 roku, a koncepcyjna wersja już prawie 10 lat temu, nadal prezentuje się jakby był z innej epoki. Posiada szereg przetłoczeń oraz wyjątkowo zaprojektowanych kanałów powietrznych, dzięki czemu wygląd wcale się nie zestarzał.

Auto pierwotnie miało być napędzane konwencjonalną jednostką benzynową, lecz ostatecznie postanowiono, że będzie to hybryda wykorzystująca 3-cylindrowy, 1,5-litrowy silnik z Mini oraz silnik elektryczny. Zestaw posiada łącznie 362 KM, co pozwala na sprint od 0 do 100 km/h w 4,4 s, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie do 250 km/h.

Dla wielu jest to nieporozumienie i mimo, że auto ma osiągi zbliżone do BMW M4, nadal wyczekują prawdziwej sportowej wersji stworzonej przez dział M Power. Namiastką tego może być prezentowane właśnie BMW i8 GTR stworzone do wyścigów torowych.

Auto wygląda fenomenalnie i posiada wszystkie elementy znane z aut torowych. Nie zabrakło znacząco poszerzonego nadwozia, dodatkowych przelotów powietrza na przednich nadkolach aby lepiej chłodzić układ hamulcowy, ogromnego przedniego splittera oraz wręcz przesadnie dużego spoilera z tyłu aby zagwarantować jak największy docisk i stabilność.

BMW i8 GTR został stworzony od zera, co oznacza, że posiada całkowicie nowe podwozie, a całe nadwozie zostało wykonane od nowa. Zmieniona została również jednostka napędowa – teraz z tyłu znajdziemy 4-litrowy silnik V8 o mocy ok. 540 KM znany z BMW Z4 GTE.

Samochód waży zaledwie 1100 kg, co jest prawie 400 kg mniej niż drogowa wersja BMW i8. Za projekt odpowiada francuskie Solution F, które wykonało samochód specjalnie dla Hamofa Motor Sport.

Osiągi nie są na razie znane.

via: Carscoops

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz