Pierwsze autonomiczne Volvo trafi do sprzedaży w 2021 roku

Poliftowe Volvo XC90 będzie wyposażone w technologię autonomiczną poziomu 4 i będzie wstanie poruszać się całkowicie bez ingerencji człowieka.

Poliftowe Volvo XC90 będzie wyposażone w technologię autonomiczną poziomu 4 i będzie wstanie poruszać się całkowicie bez ingerencji człowieka.

Volvo jako jeden z pierwszych producentów samochodów ogłosił wprowadzenie autonomicznej technologii do samochodów masowych. Pierwszym autem będzie nowa wersja XC90, a następnie technologia będzie stopniowo dostępna w pozostałych modelach po faceliftingu. Kolejnymi z pewnością będą odświeżone S90 i V90.

Jak zapowiedział w wywiadzie Henrik Green, wiceprezydent Volvo Cars, samochód będzie w stanie całkowicie bez ingerencji człowieka przejechać z punktu A do B bez jakiejkolwiek ingerencji, a nawet bez nadzoru. Kierowca będzie jednak mógł w razie potrzeby lub chęci przejąć z powrotem kontrolę i dalej prowadzić. To oznacza, że będzie to autonomiczność na poziomie 4, czyli o 1 więcej niż znany Autopilot od Tesli.

System będzie korzystał z czujników i radarów umieszczonych na samochodzie, a także będzie stale podłączony do internetu aby pobierać dane o drodze oraz korkach. Volvo zaznaczyło, że samochód będzie mógł jeździć autonomicznie jedynie po drogach istniejących na mapie i dostępnych publicznie.

Oczywiście nie każde nowe Volvo XC90 będzie samochodem autonomicznym. Będzie to opcja wyposażenia nazwana „Highway Assist”. Cena nie została ujawniona, lecz zapowiedziano, że ma kosztować w przeliczeniu kilkanaście tysięcy złotych.

Poliftowe Volvo XC90 ma wejść do produkcji w 2021 roku i ma powstawać w nowej fabryce Volvo w Stanach Zjednoczonych.

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz