Oto Zenvo TSR-S z ponad 1100 KM na pokładzie

Duńska marka zajmująca się produkowaniem piekielnie szybkich samochodów zaprezentowała właśnie w Genewie swoje kolejne hiper-dziecko.

Duńska marka zajmująca się produkowaniem piekielnie szybkich samochodów zaprezentowała właśnie w Genewie swoje kolejne hiper-dziecko.

Dokładnie rok temu na targach w Genewie, duński producent samochodów zaprezentował światu Zenvo TS1-GT – 1163-konnego potwora. Teraz, po 12 miesiącach, w tym samym miejscu mamy okazję przyjrzeć się kolejnemu dziecku marki – TSR-S, z jeszcze większą ilością koni mechanicznych.

Tegoroczny model z rodziny TS wyposażony został w 5,8-litrową jednostkę V8 biturbo z sekwencyjnym wtryskiem paliwa. Generuje ona moc 1177 koni mechanicznych. Dołączona została do niej 7-biegowa skrzynia, obsługiwana manetkami, która według firmy jest jedną z najszybciej działających mechanizmów takiego typu na świecie. Pozwala to na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h w 2,8 sekundy, a do 200 km/h w 6,8 s.

Pod względem wyglądu pojazd prezentuje się równie dobrze jak jego osiągi. Nadwozie w dużym stopniu nawiązuje do poprzednich samochodów producenta, jednak każda linia którą widzicie została umieszczona na karoserii z premedytacją, z myślą o jak najlepszym współczynniku aerodynamicznym.

Zenvo szczególnie chwali sobie konstrukcję ogromnego, tylnego spojlera, który wykorzystuje dwie osie obrotowe, dzięki czemu może działać zarówno jako hamulec pneumatyczny, jak i stabilizator na zakrętach. Podczas pokonywania zakrętów samochód uzyskuje dodatkowy poziom docisku dzięki podłużnemu obrotowi skrzydła. Zależnie od ustawienia, spojler może generować od 3% do 30% docisku masy do podłoża.

Odczucia płynące z prowadzenia TSR-S według zapewnień są niemal identyczne jak w prawdziwym samochodzie wyścigowym z toru, jednak przy zachowaniu prostoty prowadzenia zwykłego, miejskiego auta. Pojazd zaprogramowany został na trzy różne tryby jazdy, pierwszy z nich pozwala na prowadzenie z ograniczoną mocą 700 koni mechanicznych. Drugi przekazuje jak najwięcej mocy z jednostki tylko na tylną oś, trzeci pozwala na uwalnianie całej mocy z drzemiącego pod maską silnika.

Jak na razie nie mamy żadnej informacji kiedy to auto trafi na publiczne drogi, ani ile wynosić będzie jego cena.

Zenvo TSR-S

Polecany film z naszego kanału

Czytaj więcej na temat:

Subkrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz